Pokud se ve svém domě často potýkáte s plísní, měli byste zrevidovat své každodenní návyky – skvěle může pomoci odvlhčovač.
Plísně v domě jsou nejen nevzhledné, ale mohou také představovat vážné zdravotní riziko. Proto je třeba zapracovat na prevenci a postarat se o to, aby se u vás vůbec nevyskytovaly. Jejich likvidace je totiž vždy obtížnější, než zavedení preventivních opatření.
Porozumění plísním a jejich příčinám
Plísním se daří ve vlhkém prostředí. Mezi běžné příčiny nadměrné vlhkosti v domácnostech patří špatné větrání, netěsné potrubí, kondenzace a vysoká vlhkost. Tyto podmínky vytvářejí pro růst těchto patogenů ideální prostředí, což potvrzuje i web ProŽeny.
Udržování správné úrovně vlhkosti
Zásadní význam má udržování úrovně vlhkosti v interiéru v tom správném rozmezí. Mě v obchodě doporučili hodnoty 35 až 50 % (snadno vám to změří jakýkoli domácí vlhkoměr). A co dělat, pokud máte doma hodnoty vyšší? Pak prostě otevřete okna. Pravidelné otevírání oken umožňuje cirkulaci vzduchu a zabraňuje stagnaci vlhkosti, která růst plísní podporuje.
Odvlhčovače vzduchu
Odvlhčovače vzduchu hrají při kontrole úrovně vlhkosti v interiéru důležitou roli. Fungují tak, že odvádějí ze vzduchu vodu a sbírají ji do nádržky, odkud ji pak jen jednoduše vylijete. Ovšem nemusíte sázet na komerční prostředky. Jednoduchý odvlhčovač si vyrobíte i sami za pomoci soli. Stačí ji nasypat do misky a položit ji pod okno, pod postel nebo kamkoliv jinam, kde se vlhkost hromadí. A jakmile začne hrudkovatět, jednoduše ji vyměňte. Uvidíte, že brzy nebude po plísni ani stopy (a sůl vám přitom stačí ta nejlevnější z obchodu).
Kontrola technických závad
A pozor si dejte i na technické problémy v domě, jako je netěsné potrubí, špatně izolované stěny nebo špatně utěsněná okna. Tyto faktory totiž mohou také přispívat k hromadění nadměrné vlhkosti, jak upozorňuje web PrimaNápady. Rozhodně se tedy vyplatí čas od času svěřit kontrolu vašeho domu odborníkovi. Za pár tisíc budete mít jistotu, že je všechno v pořádku.
Jak na vzniklé plísně
Pokud již plíseň začala růst, je důležité ji neprodleně vyčistit. U neporézních povrchů obvykle bohatě postačí roztok vody a jemného čisticího prostředku anebo kuchyňský ocet. Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti vyzkoušeli i domácí čistič na spáry dlaždiček z peroxidu a jedlé sody nebo účinky octa a kyseliny citronové. Při větších nebo trvalejších problémech ovšem může být nutné obrátit se na odborníka.