Pokojovkám se bude dařit jedna báseň, po aktivním uhlí se mohou utlouct

Aby se vašim pokojovým rostlinám zaručeně dařilo, sáhněte po jednom osvědčeném domácím prostředku – aktivním uhlí.

i Zdroj fotografie: BarbariSka88 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Aktivní uhlí, běžná součást každé lékárničky, se v poslední době osvědčilo i jako nečekaný, ale velmi účinný spojenec při péči o pokojové rostliny, jak uvádí web VašeLepšíÚčetnictví. Tato všestranná látka, známá svými protiplísňovými, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi, je totiž prospěšná nejen pro lidské zdraví, ale také pro pohodu vašich zelených svěřenců.

Aktivní uhlí: zachránce pokojových rostlin

Růst plísní v půdě je u pokojových rostlin častým problémem, a to zejména v prostředí s vysokou vlhkostí (typicky ve chvíli, kdy zimujete pokojovky v nějaké chladnější místnosti, ale nepřizpůsobíte tomu zálivku – to se mi stalo už několikrát). Aktivní uhlí přichází na pomoc tím, že absorbuje přebytečnou vlhkost, která růst plísní podporuje a jako bonus likviduje i plísně už vzniklé.

Chcete-li jej použít, jednoduše odstraňte vrchní vrstvu půdy, rozdrťte tablety aktivního uhlí na prášek a posypte jím půdu. Tím nejenže odstraníte stávající plísně, ale také zabráníte jejich budoucímu výskytu.

Aktivní uhlí je bohužel méně známý pomocník: Odstraňuje plíseň, poradí si se zápachem i s poškozeným nábytkem

Ochrana rostlin před hnilobou kořenů

Aktivní uhlí je také podle informací z webu ProSvět obzvláště účinné při ochraně kořenů mladých rostlin před hnilobou. Při přesazování sazenic jednoduše vsaďte na zakopání několika tablet dřevěného uhlí do půdy – nic víc není třeba.

Aktivní uhlí je známé svým schopností absorbovat toxiny, což vám může s péčí o vaše rostliny skvěle pomoci. iZdroj fotografie: Freepik
Aktivní uhlí je známé svým schopností absorbovat toxiny, což vám může s péčí o vaše rostliny skvěle pomoci

Pomocník pro vitální řízky

A pokud řízkujete, můžete vyzkoušet i přidání dřevěného uhlí do vody, v níž rostlinka koření. Porostou rychleji a nebude je trápit nepříjemná hniloba, která by je mohla v krajním případě dokonce i zahubit. Ale vsadit můžete i na jeho použití jako hnojiva, a to hned v několika formách.

  • Rozdrťte jednu tabletu na 2 až 4 kousky a zakopejte je asi 0,5 až 1 cm hluboko do půdy. Pro malý květináč postačí 1,5 až 2 tablety.
  • Dvě tablety dřevěného uhlí rozpusťte v 500 ml vody a tímto roztokem zalévejte rostliny. Snížíte tím tvrdost vody a zabráníte vzniku půdních plísní.
  • Pokud se v půdě květináče objevila plíseň nebo houba, rozprostřete celé tablety rovnoměrně po povrchu půdy (použijte 3 až 4 tablety pro středně velký květináč), květináč zakryjte tenkou látkou a nechte ho 6 až 8 hodin působit. Tento postup opakujte 2 až 3krát, aby se absorbovala přebytečná vlhkost a minimalizovalo se riziko hniloby kořenů a stonků.
Aby se vašim pokojovým rostlinám zaručeně dařilo, sáhněte po jednom osvědčeném domácím prostředku – aktivním uhlí. iZdroj fotografie: Unsplash
Aby se vašim pokojovým rostlinám zaručeně dařilo, sáhněte po jednom osvědčeném domácím prostředku – aktivním uhlí

Využijete ho i vy

Kromě přínosu pro rostliny je aktivní uhlí užitečným prostředkem i pro zahrádkáře. V případě bodnutí hmyzem vám například poskytne okamžitou úlevu aplikace toho drceného tím, že sníží otok a nepříjemné pocity. Je také účinné při ošetření drobných odřenin, které dokáže velmi účinně dezinfikovat a zklidnit. A jako skvělé hnojivo pak máme v redakci vyzkoušený i Aspirin z lékárny nebo slupky od brambor.

Jak používáte aktivní uhlí v domácnosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články