Aby slepice snášely více vajec: Postačí změna v jídelníčku, chce to obilí a zeleninovou směs

Chcete-li si pochutnávat na domácích vajíčkách od vlastních slepic, nepodceňujte kvalitní krmení. To musí být bohaté na vitamíny.

i Zdroj fotografie: Steven Walling / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zásoba vlastních vajíček bývá jedním z nejčastějších cílů drobných chovatelů slepic. Domácí vejce budou vždy lepší než ta kupovaná, ovšem jen za předpokladu, že nosnice budou mít vyváženou stravu bohatou na živiny, vitamíny a minerály. Pokud něco z toho bude v krmení chybět, slepice vám to okamžitě dají najevo mnohem menší nebo dokonce žádnou snáškou.

Při krmení záleží na věku slepic

Slepičí strava by měla být především vyvážená a rozmanitá. Liší se však v souvislosti s věkem drůbeže, jak říká web AAzdraví. Jiné potřeby má organismus dospívajícího kuřete a jiné dospělé nosnice v produktivním věku. Proto doporučuji v případě kuřátek kupovanou vyváženou směs určenou přímo pro ně, doplněnou například o strouhanou mrkev a vařená vajíčka. Hotové směsi se dají koupit i pro dospělé slepice, krmivo jim ale můžete namíchat i sami. V každém případě se při krmení slepic vyvarujte náhlých změn, které by jejich trávení mohly uškodit.

Jak donutit slepice snášet více vajec: Změny v podmínkách mohou zařídit až 250 vajec ročně

Vyvážená strava obsahuje vitamíny

Základním stavebním kamenem slepičí diety jsou obiloviny, konkrétně pšenice, která by měla tvořit nadpoloviční většinu, obohacená o kukuřici, oves a ječmen. Zapomínat ale nesmíte ani na dostatek bílkovin a vápníku. V neposlední řadě musí být krmení slepic bohaté na vitamíny, které jsou nezbytné pro silnou imunitu, zdravé oči, kosti, peří a metabolismus, jak velmi důrazně upozorňuje web Jandeb.

Dostatek vitamínů můžete svým holkám zprostředkovat různými způsoby. Prvním možným řešením je speciální vitamínová směs, kterou přisypete do zrní nebo rozpustíte ve vodě. Stejně dobře ale bude fungovat i dostatek zeleniny a ovoce, nejlépe toho sezónního. Potěšíte je pokrájenou kapustou (hlávkovou i růžičkovou), nastrouhanou mrkví, řepou nebo jablky. „Slepičky nechávám klovat do dýně, cukety nebo hlávkového zelí, kromě zdroje vitamínů je to pro ně i zábava,“ říká chovatelka Anna z Mohelnice.

Slepice u krmítka iZdroj fotografie: Pixabay
Slepičí strava musí obsahovat mimo jiné vápník

Čemu se při krmení slepic vyhnout

Klasickým zvykem z dob našich babiček je krmení slepic tvrdým pečivem rozmočeným ve vodě. Já se na radu veterináře pečivu při krmení slepic vyhýbám. Holkám by sice bezesporu chutnalo a zasytilo by je, žádné živiny by jim ale nepřineslo. Stejně tak se vyhněte kořeněným a soleným zbytkům ze stolu a zkaženému nebo i jen nevábně vyhlížejícímu masu. V případě, že se slepičky pohybují po volném výběhu, dejte pozor i na toxické rostliny, na něž již Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti upozorňovali.

Jak připravit správnou míchanici pro slepice

Jak dopřáváte slepicím dostatek vitamínů vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články