Jak na pořádnou zásobu kopru: Pěstovat se dá i na parapetu, je to hračka

Voňavý kopr se vysévá už od jara, ale existují způsoby, jak ho můžete mít na stole celý rok. Zkušení zahradníci používají několik triků.

Jak na pořádnou zásobu kopru: Pěstovat ho lze i na parapetu, je to hračka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Voňavý kopr se hodí zejména při zavařování nakládaček, ale také do kulajdy, tzatziki nebo lahodné omáčky, která neodmyslitelně patří mezi klasiku české kuchyně. Přestože se obvykle vysévá na venkovní záhony, jeho zásobu si klidně můžete vypěstovat i na parapetu, jak radí web Almanac. Není na tom vůbec nic těžkého.

Voňavá bylina je vitamínovou bombou

Aromatický kopr pochází z Eurasie a Středomoří (jeho používání máme koneckonců doloženo už ze Starého Egypta, jak informuje web iReceptář), takže se mu nejlépe daří v teplejším podnebí. Je doslova vitamínovou bombou, zdrojem vlákniny, omega-3 mastných kyselin a třeba také kyseliny listové. Je bohatý na vitamíny C, B a A a také na železo, vápník, hořčík, draslík a měď. Voňavá bylina pomáhá při potížích se zažíváním, působí močopudně a tiší kašel. Navíc do zahrady přitahuje užitečný hmyz.

Jak se starat o kopr, aby byl šťavnatý, chutný a báječně voňavý – stačí obohatit zálivku o jeden důležitý element

Jednoletý kopr není příliš náročný. Když víte, jak na to, můžete voňavou bylinu pěstovat na zahradě nebo v truhlíku od března do října. Abyste předešli tomu, že ho napadnou škůdci nebo choroby, nevysévejte ho na záhonu, kde před tím rostla mrkev, petržel nebo celer (více o tomto tématu Chalupáři-Zahrádkáři informovali v tomto článku).

Dřevěný popel jako hnojivo

Chcete mít úrodu opravdu brzy? Podle mých zkušeností tahle semínka popoženete, pokud je namočíte v roztoku, který obsahuje dřevěný popel. Stačí, když v jednom litru vody rozmícháte lžíci tohoto hnojiva a necháte roztok dva dny odstát. Pak semínka uložte do hadříku nebo látkového pytlíku a na 5 až 7 hodin je do roztoku namočte.

Milovaný i nenáviděný kopr je stálicí českých zahrad asi proto, že se bez něj neobejde spousta gastronomických lahůdek. iZdroj fotografie: Depositphotos
Milovaný i nenáviděný kopr je stálicí českých zahrad asi proto, že se bez něj neobejde spousta gastronomických lahůdek

Mangan pro rychlejší klíčení

Dalším způsobem, jak semena podpořit, je roztok z manganu. V jednom litru vody rozpusťte špetku nebo dvě manganu, dokud voda nebude světle růžová. Pak semena opět vložte do nějakého látkového pytlíku nebo hadru a na několik minut je v roztoku nechte namočená. Sami jsme tento postup vyzkoušeli a zjistili jsme, že se klíčení urychlí asi o týden. A to rozhodně není málo.

Už pátý den se vám tak obvykle v květináči objeví první malé zelené výhonky. Podpořte jejich růst hnojením a nezapomeňte ani na ošetření proti škůdcům. Pokud budou mít dostatek tepla, slunečních paprsků a závlahy, budete moci už po dvou týdnech sklízet první lístky.

Kopr – aromatická přísada do jídel i léčivka

Jak využíváte kopr v kuchyni?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články