Když růže zčernají: Na vině je houbová infekce, pomohou fungicidy

Černá skvrnitost patří mezi velmi zákeřné nemoci. Napadnout může různé rostliny, ale právě na růžích bývají škody obzvláště vysoké.

Když růže zčernají: Na vině je houba, pomohou fungicidy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Černá skvrnitost listů růže (Diplocarpon rosae) je velmi nebezpečné onemocnění těchto okrasných rostlin, a pokud proti němu nezasáhnete včas, můžete podle webu ZahrádkářůvRok o růže zcela přijít. A to by byla škoda. Ovšem na růžích lze najít i jiné choroby – například rez růžovou (tu způsobuje houba Phragmidium mucronatum), padlí růžové (je způsobeno houbou Sphaerotheca pannosa var. Rosae) anebo šedou hnilobu, což je houbové onemocnění způsobené působením patogenů z rodu Botrytis cinerea.

Velmi obávaná černá skvrnitost

Asi nejobávanější chorobou je podle informací z webu AgroKbTrade pro růže černá skvrnitost, která se považuje za jejich nejzávažnější onemocnění vůbec. První příznaky se objevují již v květnu a jsou velmi nenápadné. Jde zpočátku o drobné černé skvrnky, které se později slijí ve větší. Růže následně shodí všechny nemocné listy, i když se se změnou počasí tváří jako zdravé (i já se tak jednou nachytala). Při velmi silné infekci jsou napadeny dokonce i větvičky a květy.

Pokud se situace nijak neřeší, rostliny postupně oslabují, a nakonec uhynou už při prvních mrazících. Pokud se s černou skvrnitostí setkáte, je nutné nakažené části ihned odříznout a spálit – rozhodně je neházejte na kompost. Pro ochranu růží před černou skvrnitostí je vhodné použít chemický postřik. V obchodech se ptejte po fungicidech vhodných přímo na růže, ovšem velmi dobře vám pomůže i směs vyrobená ze 100 gramů česneku a 50 ml jakéhokoliv rostlinného oleje.

Chcete-li pěstovat ty nejkrásnější růže, vložte ke stonku aloe vera

Rez růžová na růžích

Rez růžová je choroba, která se objevuje hlavně na planě rostoucích růžích a na botanických druzích. Na kulturních odrůdách se vyskytuje jen zřídka. Rez se objevuje již brzy na jaře a můžete ji najít na starších větvích a listech. Důležité je proto růže kontrolovat včas. Pátrejte po tom, zda se na ní neobjevují drobné oranžovočervené tečky.

Černá skvrnitost je velmi nepříjemným onemocněním, které může postihnout jakoukoli růži. Pokud nezasáhnete včas, můžete o ni přijít. iZdroj fotografie: Depositphotos
Černá skvrnitost je velmi nepříjemným onemocněním, které může postihnout jakoukoli růži. Pokud nezasáhnete včas, můžete o ni přijít

Pokud něco podobného objevíte, je důležité provést prevenci – například likvidací opadaného listí nebo ostříháním nejvíce napadených částí. Během vegetace je také vhodné růže ošetřit některým z fungicidních přípravků. Na podzim by se pak měla stříkat i půda. A pokud vám růže i přes veškerou snahu nekvetou, podívejte se, co Chalupáři-Zahrádkáři doporučují.

S jakými chorobami růží bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články