Nedovolte, aby letos úrodu vašich okurek cokoliv pokazilo Pokud jim dopřejete správnou teplotu, docela jistě se vám vydaří.
Pamatujte si, že sazenice okurek mají rád teplo. Semena proto vysévejte do malých skleníčků – nebo alespoň do květináčů potažených fólií. Dbejte na to, aby se teplota během dne pohybovala mezi 23-26 stupni Celsia, jak radí web Zahrada. Rychle tak nastartují růst.
Kdy přesadit okurky na záhon
Přesazení okurek je nutné obvykle v půlce dubna. Volte kelímky o průměru 6–8 cm a výživný substrát. Se zálivkou buďte opatrní, okurkám nesvědčí přemokření. Na záhon je můžete přesadit v květnu, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Tím, že si semena předpěstujete, omezíte výskyt okurkové plísně.
Můžete ale vysévat semena i přímo do záhonu, taktéž od května, jak radí web Westwing, hrozí ale napadení rostlin plísní. Pro ochranu před chladem použijte netkanou textilii. Zaštipujte za pátým listem a později i výhonky na straně, abyste si zvýšili výnos z rostliny.
Pozor na zákeřnou plíseň
Okurková plíseň dokáže napáchat velkou neplechu, může dojít až k uhynutí rostliny. Projevuje se skvrnami na listech a má žlutou či zelenou barvu. Na plíseň existuje spousta chemických postřiků, které se mohou preventivně aplikovat už začátkem července a dle potřeby vždy po týdnu či dvou. Můžete zkusit pěstovat okurky i vertikálně, kdy se napadení rostliny plísní eliminuje na minimum. Okurky neleží na zemi, ale pnou se po síti s oky o velikosti nejlépe 10×10 cm. Plodí tak déle a plody jsou kvalitnější. Velkou výhodou je i pohodlná sklizeň.
A nezapomeňte ani na správnou zálivku, Při tom vám může pomoci i mulčování: Kolem rostlin jednoduše naneste vrstvu organického mulče (například slámy nebo posekané trávy), který pomáhá udržovat vlhkost, potlačuje růst plevelů a reguluje teplotu půdy.
Jak poznáte, že se okurkám nedaří
Mezi hlavní ukazatele se řadí pomalý růst sazenic, žloutnutí a kroucení listů a to včetně nažloutlých okrajových částí listů, případně to, že sazenice nenasazují květy. Rostlina se také stává často obětí škůdců a plísňových onemocnění. Aplikování kyseliny borité zabere jen pár minut, ale použít můžete i tu jantarovou – obě fungují skvěle. O další tipy pro pěstování této lahodné zeleniny se Chalupáři-Zahrádkáři podělili zde.