Už žádná plíseň na sazenicích, hravě si s ní poradí zálivka z cibule a česneku

Aby se vašim sazenicí dařilo za všech okolností perfektně, připravte si k ruce hnojivo z cibulovin. Pomůže proti zákeřným plísním.

Už žádná plíseň na sazenicích, hravě si s ní poradí správná zálivka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plíseň patří mezi nebezpečí, která ohrožují vzešlé sazenice prakticky na každém kroku, jak potvrzuje i web VašeLepšíÚčetnictví. Ne vždy je však nutné hne ztrácet hlavu. Pokud vsadíte na osvědčené lidové prostředky, zjistíte, že vás tato nepříjemnost už nikdy nezaskočí.

Cibule a česnek proti plísní

A právě zálivka z cibule a česneku může být účinným domácím prostředkem proti plísni na sazenicích. Obsahují totiž látky s fungicidními vlastnostmi, které mohou pomoci předcházet výskytu plísní nebo je v případě potřeby také potlačit.

A jak si vyrobit zálivku proti plísni pro sazenice? Nasbírejte hrst cibulových a česnekových slupek a přes noc je zalijte vodou. Ráno přeceďte a použijte jako zálivku nejlépe jednou do týdne. Plísni, která může podle informací z webu AgroKbTrade vaše mladé rostlinky ohrožovat, tak dokážete opravdu účinně předejít. A s pomocí lidových prostředků si snadno poradíte i s plísní v pračce, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jak na pěstování sazenic paprik: Díky kokosovému substrátu porostou rychleji

Jak na pěstování sazenic paprik: Díky kokosovému substrátu porostou mnohem rychleji

Co dělat, když semena nevzejdou

Ne vždy se však do fáze sazenic dostanete – někdy bývá problém dokonce i se vzejitím semen. A co si v takovém případě počít? Pamatujte si že semena obvykle vyžadují pro úspěšné klíčení specifickou teplotu, vlhkost a světlo. Pokud nejsou tyto podmínky dodrženy, může to mít na klíčení negativní vliv, jak jsem se sama přesvědčila. A pomoci vám může podle redakce Chalupáři-Zahrádkáři pomoci i vatový tampon.

Ne vždy se vašim sazenicím daří tak dobře, jak byste si nejspíš představovali. Někdy vám však mohou pomoci docela obyčejné prostředky. iZdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / Attribution 3.0
Ne vždy se vašim sazenicím daří tak dobře, jak byste si nejspíš představovali. Někdy vám však mohou pomoci docela obyčejné prostředky

A pozor si dejte i na správnou zálivku. Příliš mnoho vlhkosti může vést k hnilobě semen, zatímco příliš málo zase brání klíčení. Substrát se proto zpočátku vyplatí kontrolovat i několikrát za den. A nepodceňte ani světelné podmínky. Některá semena vyžadují pro klíčení světlo, zatímco jiná potřebují naopak tmu. Zjistěte si proto, jaký typ doma máte. Pokud totiž nejsou dodrženy správné světelné podmínky, může to mít také značný vliv na úspěšnost klíčení.

Jak jsou vaše osvědčené triky pro výsev?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články