Kvalitní a silné sazenice jsou základním předpokladem pro úrodu snů. Abyste je v růstu podnítili, aplikujte k nim dřevěný popel.
Pěstitelská sezóna se kvapem blíží a mnozí tak nedočkavě sledují předpověď počasí i datum v kalendáři, aby mohli pokročit v zahradních pracích. A co v tomto období již můžete bez obav vysít? Web Pěstík doporučuje například raný salát, kedlubnu, brokolici, květák či celer. Z bylinek můžete bez obav začít pěstovat bazalku či majoránku. Jak ale podpořit růst mladých sazenic?
Věnujte čas přípravě
Ještě předtím, než začnete, je nutné vybrat vhodná semena. Ta by podle webu SemenaOnline měla mít ověřený původ, nekupujte tedy sáčky z nevěrohodného zdroje. Důležité je také datum expirace, které by se v době koupě nemělo chýlit ke svému konci. „Stará semena rozhodně mnohem hůř klíčí, je tedy dobré věnovat tomuto parametru pozornost. Neměla by také vykazovat známky nemoci či plísně,“ říká dlouholetý prodejce osiv pan Adam D. z Veselí nad Moravou. Také je dobré semena ošetřit.
Trik spočívá v jejich poměrně krátkém namočení v peroxidu vodíku, jak Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali v jiném příspěvku. Zajistíte si tím lepší šance pro naklíčení, ale také ochranu před škůdci, kteří mohou semena napadnout.
Dřevěný popel rostlinu posílí
Už v raném stádiu růstu můžete sazenice podnítit v dobrém růstu a zajistit si tak pohádkovou úrodu. Za vším stojí zálivka obsahující dřevěný popel, kterou postačí aplikovat pouze jednou. Jak na to? Ve 3 litrech odstáté vody o pokojové teplotě rozmíchejte 2 lžíce dřevěného popela. Nechte přes noc odstát a sceďte. Poté touto zálivkou dostatečně zalijte všechny malé rostlinky. Pokud to nestíháte v tomto období, můžete roztok uplatnit i o něco později, aniž by to mělo vliv na jeho účinek.
A co ještě vyzkoušet? Například rajčata porostou jako divá po krmení obsahující jód a popel, o čemž se Chalupáři-Zahrádkáři rozepisovali dříve. A stejného pomocníka můžete použít třeba i při výživě muškátů. Nastartuje jejich vývoj doslova od kořenů až po poupata.