Mandelinky se brambor ani nedotknou, nesnesou postřik z vratiče

Až půjdete příště na procházku, natrhejte si na mezi vratič. Když ho dáte na pole, mandelinky se vám budou zaručeně vyhýbat.

Mandelinky se brambor ani nedotknou, nesnesou postřik z natí vratiče i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Často je tato bylina mylně považována za obyčejný plevel, přesto se může pochlubit repertoárem vlastností, které zdaleka přesahují její skromný vzhled. Díky svým charakteristickým žlutým květům a výrazné vůni připomínající kafr je vratič silným odpuzovačem hmyzu, pavoukovců a dokonce i komárů.

Jak poznat a používat vratič

Poznáte ho snadno – může dorůst až do úctyhodné výšky 1,6 metru a zdobit zahrady, pole, louky a okraje cest. Rozkvétá v červenci a srpnu – a právě tehdy obsahuje nejvíce účinných látek. Ovšem jeho nať si klidně můžete natrhat i teď, účinných látek už obsahuje dost.

Klíšťata na květu

Klíšťata a komáry vyžene ze zahrady vratič, navíc má i léčivé vlastnosti

Postřik z vratiče na mandelinky

Tuto šikovnou bylinku můžete použít i k ochraně své zahrady. Skvěle se podle webu RadyNaVšechno uplatní třeba jako prostředek proti mandelinkám. A jak ho použít?

  • 30 gramů vratiče povařte v litru vroucí vody asi 15 minut. Poté nechte vychladnout a přeceďte.
  • Postřik nařeďte dalšími dvěma litry vody a přelijte do rozprašovače.
  • Přidejte několik kapek tekutého mýdla. Mýdlo pomáhá rozptýlit postřik po povrchu rostliny a zlepšuje jeho účinnost tím, že snižuje povrchové napětí.
  • Dobře roztok promíchejte, aby se všechny složky spojily.
  • Postřikujte postižené rostliny – zaměřte se na místa, kde jsou škůdci nejvíce koncentrováni, jak radí web TakToJeNášSvět
vratič proti klíšťatům iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud nemůžete vystát návštěvy mandelinek, pak si právě teď natrhejte jednu šikovnou bylinku. Poradí si s nimi na jedničku.

Opakujte podle potřeby: Postřik může být třeba opakovat, v závislosti na intenzitě infekce mšicemi. Ale měli byste ho používat s opatrností, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. A mějte na paměti, že některé rostliny mohou být na postřiky citlivé a jejich reakce umí být různé. Pro vždy vratič nejdříve vyzkoušejte na jedné rostlině, a pokud bude vše v pořádku, ošetřete následujícího dne i celý záhon. Opravdu se to vyplatí. A podobně jako vratič působí i kopřiva. A to jak kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), tak i kopřiva žahavka (Urtica urens).

Jak proti škůdcům na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články