Až půjdete příště na procházku, natrhejte si na mezi vratič. Když ho dáte na pole, mandelinky se vám budou zaručeně vyhýbat.
Často je tato bylina mylně považována za obyčejný plevel, přesto se může pochlubit repertoárem vlastností, které zdaleka přesahují její skromný vzhled. Díky svým charakteristickým žlutým květům a výrazné vůni připomínající kafr je vratič silným odpuzovačem hmyzu, pavoukovců a dokonce i komárů.
Jak poznat a používat vratič
Poznáte ho snadno – může dorůst až do úctyhodné výšky 1,6 metru a zdobit zahrady, pole, louky a okraje cest. Rozkvétá v červenci a srpnu – a právě tehdy obsahuje nejvíce účinných látek. Ovšem jeho nať si klidně můžete natrhat i teď, účinných látek už obsahuje dost.
Postřik z vratiče na mandelinky
Tuto šikovnou bylinku můžete použít i k ochraně své zahrady. Skvěle se podle webu RadyNaVšechno uplatní třeba jako prostředek proti mandelinkám. A jak ho použít?
- 30 gramů vratiče povařte v litru vroucí vody asi 15 minut. Poté nechte vychladnout a přeceďte.
- Postřik nařeďte dalšími dvěma litry vody a přelijte do rozprašovače.
- Přidejte několik kapek tekutého mýdla. Mýdlo pomáhá rozptýlit postřik po povrchu rostliny a zlepšuje jeho účinnost tím, že snižuje povrchové napětí.
- Dobře roztok promíchejte, aby se všechny složky spojily.
- Postřikujte postižené rostliny – zaměřte se na místa, kde jsou škůdci nejvíce koncentrováni, jak radí web TakToJeNášSvět.
Opakujte podle potřeby: Postřik může být třeba opakovat, v závislosti na intenzitě infekce mšicemi. Ale měli byste ho používat s opatrností, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. A mějte na paměti, že některé rostliny mohou být na postřiky citlivé a jejich reakce umí být různé. Pro vždy vratič nejdříve vyzkoušejte na jedné rostlině, a pokud bude vše v pořádku, ošetřete následujícího dne i celý záhon. Opravdu se to vyplatí. A podobně jako vratič působí i kopřiva. A to jak kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), tak i kopřiva žahavka (Urtica urens).