Pokud máte po ruce vodu nebo obyčejný papír, pak gratulujeme. S těmito testerskými nástroji jste na dobré cestě stát se odborníkem na pravost medu.
K rozeznání pravého medu od jeho padělků není potřeba laboratorní plášť ani vědecký titul. Jednoduché testy s obyčejnou vodou a dalšími předměty v domácnosti mohou o vaší sladké pochoutce odhalit pravdu – stačí jen vědět, jak na to.
Klasický vodní test
Jedním z nejjednodušších způsobů testování pravosti medu je podle webu SimplyHoney vodní zkouška. Naplňte sklenici vodou a přidejte lžíci medu. Pravý med, který je hustý a těžký, se potopí a usadí na dně sklenice (většinou nijak neporušený). Naproti tomu falešný med, který je často plný nepřírodních přísad, se rychle rozpustí a zakalí vodu.
Zkouška vzhůru nohama
Vezměte sklenici s medem a otočte ji dnem vzhůru. Pozorně sledujte, jak se pravý med pomalu plazí na druhou stranu sklenice, zatímco falešný med má tendenci kvůli své řidší konzistenci okamžitě stékat dolů nebo dokonce odkapávat, jak píše web TheSpruce.
Zkouška plamenem: Dokážete ho zapálit?
Tento test je stejně zajímavý, jako jeho název. Ponořte do medu zápalku a zkuste s ní škrtnout. Pokud je med čistý, sirka se snadno zapálí, protože čistý med je díky svým přírodním cukrům hořlavý. Pokud je však zfalšovaný přísadami, které zvyšují vlhkost, zápalka se nezapálí.
Octový trik: Šumivá reakce
Smíchejte několik kapek medu ve směsi vody a octa. Pokud roztok začne pěnit, svědčí to o přítomnosti cizích látek v medu – jisté známce falšování.
Chléb a med: Zkouška absorpce
Na krajíc chleba namažte trochu medu. Pokud chléb ztuhne, je med s největší pravděpodobností čistý. Jestliže se ovšem rozmočí, med může obsahovat přebytek vody, a tedy může být falšovaný. Více o tomto triku psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.
Jódový test: Měnič barev
Několik kapek jódu ve lžíci medu vám může také hodně napovědět. Pokud směs zmodrá, znamená to přítomnost přidaného škrobu nebo mouky a potvrdíte si tak, že zakoupený produkt opravdu není čistý.