Aby slepice snášely více vajec: Postačí změna v jídelníčku, chce to obilí a zeleninovou směs

Pokud pochopíte jedinečné požadavky svých slepic v různých fázích jejich života a přizpůsobíte jim stravu, zajistíte jim zdraví a sobě stálý přísun vajec.

Aby slepice snášely více vajec: Postačí změna v jídelníčku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Slepice, vědecky známá jako Gallus gallus domesticus, jsou pozoruhodná zvířata nejen pro svou hospodářskou hodnotu, ale také pro své zajímavé biologické a behaviorální vlastnosti. Tento druh byl domestikován před více než 5 000 lety v jihovýchodní Asii, odkud se rozšířil po celém světě a přizpůsobil se různým prostředím. Dnes se slepice vyskytují v celé řadě barev, velikostí a tvarů a mají více než 500 různých plemen.

Co jste nejspíš nevěděli

Slepice mají působivou ostrost zraku. Na rozdíl od lidí mají v očích další barevné receptory, které jim umožňují vidět ultrafialové světlo, což zvyšuje jejich schopnost odhalit predátory a najít potravu. Jejich sluch je také vyladěn tak, aby dokázal rozlišit volání a varování vydávané jejich kolegy z hejna.

Potřeba potravy se mění s věkem

Potřeby slepic se od slepic až po dospělé nosnice výrazně liší. Mladí ptáci potřebují stravu bohatou na bílkoviny, aby podpořili svůj rychlý růst, zatímco nosnice potřebují spíše vyvážené krmné směsi obohacené o vápník pro správnou tvorbu vaječné skořápky.

9 rostlin, které jsou toxické pro slepice: Od azalek a narcisů až po rododendrony

Slepice jsou přirozeně zvědavé a nabídka rozmanitých krmiv nejen uspokojuje jejich nutriční potřeby, ale také je duševně stimuluje. iZdroj fotografie: Pixabay
Slepice jsou přirozeně zvědavé a nabídka rozmanitých krmiv nejen uspokojuje jejich nutriční potřeby, ale také je duševně stimuluje.

Startovací krmivo pro slepice

V prvních týdnech se mladým kuřicím dobře daří na startovacím krmivu, které je speciálně sestaveno tak, aby jim poskytovalo vysoký obsah bílkovin. Toto krmivo lze doplnit jemně nastrouhanou zeleninou a malým množstvím vařených vajec, které podle webu PoultryExtension zvýší příjem živin.

Jakmile slepice dospějí, měla by jejich strava přejít na krmivo pro nosnice, které je méně bohaté na bílkoviny, ale obsahuje více vápníku a dalších minerálních látek podporujících produkci vajec. Přechod na nové krmivo by však měl být postupný – vyhnete se tak poruchám trávení, jak radí web Mofga.

Barvy vajec a rozdíl mezi nimi: Chuť je stejná, cena se však liší. Může za to druh slepice

Lepší osvětlení kurníku a strava bohatá na vitamíny mohou pomoci zlepšit snášení slepic v zimě. Zásahy, které je třeba provést, jsou malé. iZdroj fotografie: Pixabay
Lepší osvětlení kurníku a strava bohatá na vitamíny mohou pomoci zlepšit snášení slepic v zimě. Zásahy, které je třeba provést, jsou malé.

Základ: Obiloviny a zelenina

Základem stravy nosnic by měla být směs obilovin a zeleniny. Obiloviny jako pšenice, kukuřice, oves a ječmen jim totiž poskytují potřebné sacharidy a bílkoviny. Ty by měly tvořit většinu stravy – zbytek pak připadá zelenině. „Doporučuji pravidelné zařazování nakrájeného zelí, strouhané mrkve, červené řepy a sezónního ovoce.

Slepičky budou spokojené a vajíček vám dají mnohem víc,“ radí čtenářka Jiřina T. z Hustopečí. A v případě, že se ptáci pohybují po volném výběhu (což jim samozřejmě jednoznačně svědčí), dejte pozor i na toxické rostliny, na něž již Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti upozorňovali.

Jak připravit správnou krmnou směs pro slepice

Jak dopřáváte slepicím dostatek vitamínů vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články