Pokud chcete mít orchidejí plný parapet, nemusíte vždy utrácet za nové rostlinky v obchodě. Většinu běžných druhů lze udržet po dlouhá léta.
Orchideje jsou známé svou jemnou krásou, nádhernými květy a svěžími širokými listy – pokud tedy mluvíme o těch nejznámějších z rodu Phalaenopsis. Není divu, že milovníci orchidejí často touží po rozšíření své sbírky. Pokud jste vášnivými sběrateli rostlin a chcete své milované rostliny rozmnožit, osvojte si osvědčenou metodu, která vám umožní se o ně perfektně postarat.
Vyrobte si zakořeňovací směs
Potřebujete své rostlinky rozmnožit? Vezměte list aloe vera a nakrájejte jej na tenké proužky, jak radí web PlantIn. Tyto proužky vložte do nádoby a přidejte lžíci medu. Směs zalijte půl litrem rýžové pokojové teploty (stačí hrst rýže zalít vodou a nechat dostát přes noc) a míchejte, dokud se aloe vera a med zcela nerozpustí. Ponořte uříznutý konec listu orchideje do směsi a nechte ho namočený 10 minut. Tento krok podpoří vývoj kořenů.
Zatímco se list orchideje namáčí, připravte si další roztok smícháním půl litru teplé vody s čajovou lžičkou mleté skořice. Nechte 30 minut odstát a poté tekutinu sceďte. V této skořicí napuštěné vodě by se měl 30 minut máčet mech rašeliník, ve kterém orchideje později porostou. To pomůže zabránit případnému růstu plísní během procesu zakořeňování.
Zakořenění listů v mechu
Z namočeného mechu vymačkejte přebytečnou vodu a vložte jej do vysoké uzavíratelné nádoby. Do mechu vložte připravený list orchideje a dobře upěchujte. Nádobu pevně přikryjte, abyste udrželi vlhkost. Nádobu uchovávejte na chladném místě s nepřímým světlem.
Zajistěte, aby mech zůstal vlhký, ale ne příliš mokrý. Každých pět dní pokropte vše vodou, abyste udrželi potřebnou vlhkost. Přibližně po měsíci by měla orchidej perfektně zakořenit, tak to alespoň tvrdí web GardenStead.
Ke kvetení pomůže česnek
Jakmile vaše rostlinky dostatečně zesílí, dopřejte jim docela jiného hnojivo – česnek. Jeden stroužek rozmačkejte, rozmíchejte v litru vody a použijte jako zálivku. Opakujte každých 14 dní, odkud se neobjeví poupata. Zajímá vás, proč kořeny orchidejí hnijí? Na vině je přehnaná vlhkost a málo světla, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.