Brikety hoří déle a rovnoměrněji než štípané dřevo a nabízejí stálé teplo po delší dobu. A můžete si je snadno vyrobit i doma.
Domácí výroba vlastních briket není jen skvělým způsobem, jak ušetřit nějaké peníze, ale je to také úžasná cesta k tomu, jak přeměnit jednoduché materiály na palivo, které dlouho hoří. Stačí se jen držet osvědčeného návodu, jak radí web WikiHow.
Co budete potřebovat na domácí brikety
Prvním krokem v alchymii výroby briket je shromáždění základních materiálů, které budete potřebovat. Většinu z nich najdete v domácnosti.
- Staré noviny, účty nebo jakýkoli nelesklý papír.
- Dřevěné hobliny nebo piliny.
- Voda: Pro spojení ingrediencí postačí obyčejná čistá voda.
- Přírodní pojiva (volitelně): Pro ty, kteří chtějí mít brikety trvanlivější, může jako další pojivo posloužit škrob nebo mouka.
- Nádoba na míchání: Jako kotel pro míchání materiálů může sloužit velký kbelík nebo trakař.
- Míchací nástroj: K míchání vám poslouží pevná tyč nebo stará násada od koštěte.
- Lis na brikety: Ať už si vyrobíte lis ze dvou kovových nebo plastových trubek, nebo investujete do lisu vyrobeného v továrně, tento nástroj promění vaši směs v pevné bloky. Bez něj to prostě nepůjde.
Příprava briket
Proces výroby briket je jednoduchý, ale přece jen trochu pracný. Začněte tím, že namočíte skartovaný papír do vody, dokud z něj nebude homogenní kaše. To obvykle trvá několik hodin, rozhodně se nevyplácí nic uspěchat, jak varuje web WoodFuel.
Jakmile je papír namočený, přimíchejte do něj piliny nebo hobliny. Poměr papíru a pilin by měl být přibližně 3:1, aby se směs dobře spojila, ale zároveň účinně hořela. Směs naberte do lisu na brikety a důkladně z ní vymačkejte veškerou vodu. Téměř hotové topivo nakonec postavte je na suché, dobře větrané místo. Musí zcela vyschnout, což může trvat několik dní až týden v závislosti na klimatických a povětrnostních podmínkách.
- Čím je briketa tvrdší, tím déle hoří. Ujistěte se, že váš lis zhutňuje směs opravdu dobře.
- Suché brikety skladujte na místě, kde volně cirkuluje vzduch, abyste zabránili vzniku plísní.
- A myslete také na to, že ne všechny materiály se chovají stejně, proto počítejte s experimentováním při hledání ideální směsi a doby sušení.
- A určitě do briket nedávejte nic, co do nich nepatří. Mohli byste schytat nepěknou pokutu, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali.