Skvělým pomocníkem vám při skladování ořechů bude obyčejný mrazák. Tady vám tyto oblíbené plody podzimu vydrží opravdu dlouho.
Vlašské ořechy se obvykle sklízejí v září, kdy jsou na vrcholu své zralosti. Při správném skladování mohou vydržet i několik let. Stačí, když je uložíte do mrazáku – takové mám alespoň zkušenosti já. Ale musíte zvolit ten správný postup.
Sklizeň vlašských ořechů
První známkou toho, že jsou vlašské ořechy zralé, je, když jejich skořápky začnou praskat. Slupka obklopující ořech se začne rozpadat a odhalí ořech uvnitř. Pro zachování kvality těchto plodů je nejlepší sbírat ty opadané, protože mají nižší obsah vlhkosti. Následně můžete zbylé vlašské ořechy ze stromu oklepat. Určitě je však dlouho nenechávejte ležet na zemi. Jak jsme psali na webu Chalupáři-Zahrádkáři, rychle se potom kazí.
Aby však jádra neztmavla, je nezbytné okamžitě odstranit slupky. Obvykle se jedná o snadný proces. Pokud se vám to však nedaří, doporučuji uložení ořechů v suché a teplé místnosti. Za pár dní se slupky oddělí. A pokud uskladňujete starší ořechy, ujistěte se, že nejsou žluklé. Podle magazínu NutsAndSnacks jsou v takovém případě „lehce cítit zatuchlinou a jejich chuť je hořká nebo výrazně trpká.“
Skladování ořechů v mrazáku
Pokud máte těchto plodů podzimu relativně malé množství, je vhodné je po vyloupání uložit do mrazničky. Za tímto účelem vlašské ořechy oloupejte a zabalte do hliníkové fólie (skořápky nevyhazujte, jak jsme také na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři informovali, může z nich být skvělé hnojivo). Koneckonců – dělali to tak už naši dědové, když se k nim první mrazáky dostaly. A ještě předtím je vždy nechávali na suché a studené půdě.
A na co dát pozor? Rozhodně se vyhněte polyethylenovým sáčkům a plastovým nádobám – koncentruje se v nich vlhkost a ořechy se kazí, jak píše i web Taste. A až je budete potřebovat, vyjměte požadované množství a před konzumací je nechte ohřát. Určitě nebudete litovat.