Ať už jste zkušený zahradník, nebo začátečník, karafiáty nabízejí jednoduchý způsob, jak dodat zahradě barvy a krásu.
Hvězdnicové karafiáty alias hvozdíky (Dianthus) jsou odrůdou karafiátů, které jsou proslulé svými hvězdicovitými květy a kompaktním růstem. Jejich pěstování je poměrně jednoduché a daří se jim v různých podmínkách.
Zvolte správné místo
Hvozdíky milují sluneční světlo. Pro optimální růst vyberte na zahradě místo, na které dopadá denně alespoň 4-6 hodin slunečního světla. Snesou i polostín, ale na plném slunci budou kvést bohatěji. Jejich květy navíc vydrží i dlouho ve váze, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali. V květomluvě pak symbolizují lásku a přátelství – o tom jsme se více rozepsali zde.
Kam vysadit karafiáty
Hvozdíkům vyhovuje dobře propustná, mírně zásaditá až neutrální půda (pH 6,0-7,5). Pro zlepšení drenáže přimíchejte do půdy trochu písku nebo perlitu, zejména pokud se na vaší zahradě vyskytuje těžká hlína nebo zhutnělá zemina. Doporučujeme také přidání kompostu nebo dobře uleželého hnoje, jimiž půdu obohatíte a dodáte karafiátům živiny.
Hvozdíky vysazujte na jaře po posledních mrazech, jak radí magazín LoveTheGarden. Rozmístěte je asi 12 cm od sebe, aby byla zajištěna dobrá cirkulace vzduchu, která pomáhá předcházet chorobám, jako je například padlí. Teď během podzimu je však můžete vysévat – na jaře vám krásně vykvetou.
Jak se starat o karafiáty
Po výsadbě rostliny důkladně zalijte a udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. Hvozdíky jsou po založení podle webu TheSpruce poměrně odolné vůči suchu, proto mezi zaléváním nechte vrchní vrstvu půdy vyschnout.
Během vegetace pak hnojte tyhle půvabné rostlinky jednou měsíčně vyváženým hnojivem s pomalým uvolňováním. Vyhněte se ovšem druhům s vysokým obsahem dusíku, protože mohou podporovat růst listů na úkor květů.
Jak zazimovat hvězdnicové karafiáty
Hvozdíky jsou sice mrazuvzdorné trvalky, ale přesto potřebují určitou přípravu, aby přežily zimu, zejména v chladnějším podnebí. Po prvních mrazech zastřihněte stonky hvozdíků asi 2 až 4 cm nad zemí. Tím snížíte riziko houbových chorob a škůdců v období vegetačního klidu. Na záhon také naneste silnější vrstvu mulče (asi 2-3 cm). Ta poskytuje izolaci pro kořeny a chrání je před mrazem. Pro větší ochranu můžete použít slámu, drcené listí nebo stálezelené větve.