Jak zařídit, aby svíčky na hřbitově hořely déle: Vše začíná už nákupem, neměly by mít bublinky a krátký knot

Teplé, zářící světlo svíček slouží jako symbol vzpomínky a spojení. Častým problémem však bývá, že tyto svíčky často příliš rychle dohoří.

i Zdroj fotografie: Pudelek / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ne všechny svíčky jsou stejné, a i když pořídíte ty určené pro venkovní použití na hřbitovech, nemusíte se vždy trefit správně. Při výběru svíčky proto mějte na paměti i kvalitu vosku a design vaší nádoby, jak radí web WashingtonPost.

Pozor na druh vosku a bublinky

Parafínové svíčky, které jsou běžně k dostání, mají díky svému chemickému složení tendenci hořet rychleji, což je samozřejmě nežádoucí. Pokud je to tedy možné, vybírejte ty vyrobené z kvalitnějších vosků (včelí nebo třeba sójový), které hoří pomaleji a čistěji. Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je hmotnost vložky svíčky. Těžší vložka obvykle znamená více vosku, což znamená delší dobu hoření.

Jak na rychlé sušení prádla: Žádná sušička, jen pár efektivních triků

Než si tedy svíčku koupíte, trochu s ní zatřeste, abyste zjistili, zda je pevná. iZdroj fotografie: Pixabay
Než si svíčku koupíte, trochu s ní zatřeste, abyste zjistili, zda je pevná. Vydrží pak hořet déle.

Než si tedy svíčku koupíte, trochu s ní zatřeste, abyste zjistili, zda je pevná. Těžší vložky mají často více vosku a je méně pravděpodobné, že budou mít vzduchové kapsy nebo bubliny, které způsobují nerovnoměrné hoření. I to se však vyplatí prohlédnout, pokud to jde. Podívejte se na svíčku proti světlu – pokud se vám někde bude zdát průhlednější, jde o bublinu.

Takový kousek nekupujte, hořel by jen málo nebo vůbec ne. A pozor i na délku knotu – ten krátký je jednoznačně špatně, svíčka se totiž kvůli tomuto handicapu často ani pořádně nerozhoří, a o nějaké dlouhé výdrži tedy podle magazínu BobVila rozhodně nemůže být řeč.

Dokonalý trik, který používají v muzeích při boji proti prachu: Na prachovku nebudete muset sáhnout po celý rok

Návštěva hřbitova a zapálení svíčky za milovanou osobu je pro mnoho lidí velmi významnou tradicí. Je však třeba vše provést správně. iZdroj fotografie: Pixabay
Návštěva hřbitova a zapálení svíčky za milovanou osobu je pro mnoho lidí velmi významnou tradicí. Je však třeba vše provést správně.

Pomůže vám i sůl

Věděli jste, že s delší dobrou hoření vám může pomoci i obyčejná kuchyňská sůl? Ta totiž pomáhá zpomalit proces hoření tím, že snižuje bod tání vosku – což znamená, že vosk hoří pomaleji a stabilněji (a svíčka jako taková tedy celkově déle).

Až se tedy budete příště chystat na návštěvu hřbitova, vezměte si s sebou i malou nádobku soli. Po zapálení svíčky pak posypte knot malou špetkou. Sůl hoření nijak nenaruší, ale zvýší životnost vosku. Snadno tak prodloužíte dobu hoření svíčky klidně o několik dní. A dobře vám poslouží i mrazák – další trik, který už Chalupáři-Zahrádkáři úspěšně otestovali.

Jak se o maximální výdrž svíček staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články