Na podzim zalijte kompost slepičím trusem, pomůže rozložit všechny tvrdé stonky i větve

Podzim je obdobím, kdy jsou téměř na každé zahradě hromady kompostu plné až po okraj. Jejich rozklad můžete urychlit.

tvorba kompostu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slepičí trus je při kompostování mnohem účinnějším pomocníkem, než byste čekali. Je totiž bohatý na dusík, který poskytuje potřebné „palivo“ pro zahřívání kompostové hromady. Toto zvýšení teploty povzbuzuje bakterie a mikroorganismy k intenzivnější práci při rozkladu tvrdých organických materiálů, jako jsou třeba dřevnaté stonky a suché listí (jež se jinak rozkládají opravdu dlouho).

Proč se slepičince hodí do kompostu

Vysoký obsah dusíku v kuřecím trusu dodává kompostové hromadě dokonalou rovnováhu, kterou potřebuje, zejména když máte co do činění s velkým množstvím „hnědých“ materiálů, jako je spadané listí a sláma, které jsou bohaté na uhlík, jak radí web TilthAlliance.

Ať už použijete čerstvý slepičí trus, nebo jeho sušenou granulovanou verzi, která je k dostání v zahradnických centrech, jeho podzimní zařazení do kompostu vám pomůže rozložit nejodolnější organické látky a promění vaši hromadu v černé zlato pro vaši zahradu. Stačí se jen řídit naším prověřeným návodem.

Vytvoření domácího urychlovače kompostu

Budete potřebovat jen 10 litrů vody (nejlépe dešťové nebo dechlorované vody z vodovodu) a 3 polévkové lžíce sušeného nebo granulovaného kuřecího hnoje (nebo čerstvého, pokud je k dispozici). Doporučuji přidat také půl šálku aktivátoru kompostu (nepovinné, ale velmi účinné), 1 balíček suchých kvasnic (přidávají do směsi prospěšné houby a mikroby) a 3 polévkové lžíce cukru (pro výživu výše zmíněných užitečných mikroorganismů)

10 věcí, které byste nikdy neměli dávat do kompostu. Jste si jistí, že je znáte všechny?

Efektivní rozklad rostlinných materiálů v kompostu vyžaduje víc než jen nechat přírodu, ať si poradí sama. iZdroj fotografie: Pixabay
Efektivní rozklad rostlinných materiálů v kompostu vyžaduje víc než jen nechat přírodu, ať si poradí sama.

Začněte naplněním velkého kbelíku vodou. Poté vmíchejte kuřecí trus (pokuste se ho rozmělnit na menší kousky, aby se lépe rozpustil) a přidejte kvasnice a cukr. Kvasnice pomáhají vnést do směsi více prospěšných mikroorganismů a cukr slouží jako potrava pro jejich množení. „Společně tyto složky dodají vašemu kompostu mikrobiální vzpruhu,“ píše se na webu GrubblyFarms.

Jak pečovat o kompost na podzim

Kbelík postavte na teplé místo a nechte ho 24 hodin stát. To dá bakteriím a kvasinkám čas, aby se aktivovaly a začaly pracovat. Po jednom dni kvašení přidejte ještě aktivátor, pokud ho máte, a nalijte směs na hromadu kompostu.

6 přírodních urychlovačů kompostu, které rozpohybují všechny žádoucí procesy. Vlastní výživu pro zahradu budete mít nyní hotovou mnohem rychleji

Zakopáváním kuchyňského odpadu na zahradě nejen recyklujete živiny, ale také dodržujete ekologickou udržitelnost. iZdroj fotografie: Freepik
Zakopáváním kuchyňského odpadu na zahradě nejen recyklujete živiny, ale také dodržujete ekologickou udržitelnost.

Ideální plán pro aplikaci tohoto kompostového roztoku je každých 14 dní během podzimních měsíců nebo alespoň dvakrát před nástupem zimy. Tím hromada vašeho zahradního odpadu získá stálý přísun mikroorganismů a živin pro udržení optimální rychlosti rozkladu. Na jaře se pak budete moci těšit z mnohem lepšího (a především rychleji vytvořeného) kompostu, než kdy dříve.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o kompost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články