V létě jsou záhony tohoto zeleného nadělení doslova plné. Uchovejte si ho tedy na horší časy, abyste nemuseli celou zimu chodit do obchodu, a přitom měli jídlo plné jejich vůně a chuti. Nezáleží na tom, jestli vám chutná hořká šalvěj, léčivý rozmarýn, konejšivá levandule, divoký tymián alias mateřídouška, zemitě chutnající saturejka či dobromysl alias oregano. Na všechny tyto druhy lze naše tipy skvěle použít.
Mražení bylinek není vůbec složité
Základní metodou je samozřejmě uchování bylinek v mrazáku. Pokud to uděláte šikovně, nebudete potřebovat příliš mnoho místa, a přitom se chutnými zelenými natěmi zásobíte opravdu bohatě. A co budete potřebovat?
- Sáček,
- plastovou misku
- nebo tvořítko na led.
Ze všeho nejdřív je však třeba bylinky dobře omýt a osušit. To rozhodně není záležitost několika minut. Vadí i mírná vlhkost. Takže bylinky omyjte, osušte a nechte je ještě doschnout alespoň hodinu na kuchyňském prkénku nebo třeba na plechu.
Teprve poté je nakrájejte na takové kousky, jaké v jídle využijete, a můžete začít mrazit. Samozřejmě je můžete nechat i vcelku a pak je použít třeba do vývaru nebo do omáčky. Ale vraťme se k nasekaným bylinkám. Co si s nimi počít? Nejjednodušším způsobem je to, že je zkrátka uložíte do vhodné nádoby. Může to být sáček, plastová krabička nebo láhev. Nejlepší je sáček, protože z něj můžete vymačkat maximum vzduchu. Poté je zamrazte.
Vytvořte si bylinkové kostky
Přidávat vodu opravdu není třeba, bylinky bez ní nijak neutrpí – naopak. Ovšem pokud chcete opravdu jednoduché dávkování a předem odměřenou porci bylinek, pak naopak na ledové kostky vsaďte. Bylinky vložte do tvořítek na led a zalijte je vodou. Nechte je zmrznout, poté je vyklepněte a přesypte do plastového sáčku. Do polévky nebo omáčky pak snadno odeberete jednotlivou porci a o skvělou chuť bude postaráno.
Bylinky uchováte čerstvé i v lednici
Ale není nutné se hned uchylovat k mražení. Bylinky si svou chuť uchovají i ve chvíli, kdy je uložíte do ledničky. Musíte to však udělat správně a s dodržením všech pravidel. Ta nejsou nijak složitá. Bylinky jednoduše dobře omyjte a osušte. Opět se vyplatí nechat je několik hodin oschnout, abyste se zbavili veškeré přebytečné tekutiny. Nakonec je uložte do vakuovací krabičky a vložte je do nejchladnější části ledničky (tedy tam, kde se uchovává maso).
Bylinky naložte i do octa
A jak dlouho takto upravené bylinky v lednici vydrží? Klidně 2–3 měsíce, pokud při jejich odebírání neporušíte hygienická pravidla. Další možností je také jejich uchování v octě. Jednoduše je nakrájejte, zalijte octem a máte hotovo. Uložte je na tmavé a temné místo a odebírejte je podle potřeby. Před použitím je nezapomeňte dobře propláchnout. Skvěle se hodí zejména do omáček nebo zeleninových jídel. Už se těšíte, až svou zásobu bylinek využijete?