8 léčivých rostlin, které bez práce vypěstujete na parapetu. Pomohou s celou řadou zdravotních neduhů

                   

Vypěstujte si na svém parapetu šikovnou domácí lékárnu. Budete tak moci čerpat z benefitů čerstvých bylinek opravdu po celý rok. Skvěle vám poroste třeba levandule lékařská, máta peprná, popenec obecný, aloe vera a další. Naučte se, jak je správně pěstovat a jak je následně využít v domácí lékárničce. Vše doporučuje Verena Tan, RD, PhD.

Levandule vám pomůže s trávením

Na její použití do jídel příliš zvyklí nejsme. Ovšem málokdo ví, že levandule lékařská (Lavandula angustifolia) tvoří v původním receptu dokonce součást provensálského koření. Pokud jí na parapetu dopřejete dostatek světla a střídmou zálivku, poroste skoro sama. A na co všechno se hodí? Levandulový květ je vhodné konzumovat pro zlepšení chuti k jídlu. Pomáhá také urychlit metabolismus a podobě koupelí vám nabídne i relaxační a uklidňující účinek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Popenec – známý plevel poroste i doma

V přírodě ho bohužel často přehlížíme, a to je opravdu škoda. Lze ho totiž pěstovat i na balkonech nebo doma. Jeho plazivé stonky, obvykle hojně obsypané fialovými květy, jsou velmi dekorativní, skvěle chutnají a nabídnou nám i léčivé vlastnosti. V podobě čaje se popenec obecný (Glechoma hederacea) nejčastěji používá při nejrůznějších neduzích trávicího ústrojí. Skvěle také urychluje metabolismus a usnadňuje trávení.

A pokud si z něj připravíte odvar, můžete ho použít i zevně k ošetření ran. Urychluje totiž hojení. Nejlépe se mu bude dařit v mikrokultuře s dalšími bylinkami, které mají podobné nároky jako on. A co k němu tedy přisadit? Tymián alias mateřídoušku (Thymus), rozmarýn (Rosmarinus), jedlé chryzantémy (Chrysanthemum) alias listopadky, oregano čili dobromysl (Origanum) a další užitečné bylinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oregano není jen chutnou bylinkou

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) je známá především jak ochutná bylinka, určená pro dochucení mas nebo zeleninových jídel. Ovšem má také velmi silný antibakteriální, fungicidní, a antivirový účinek. Působí antioxidačně a některé studie říkají, že snižuje karcinogenní vlastnosti masa, připravovaného při vysokých teplotách – jinými slovy, potlačuje působení škodlivého akrylamidu a dalších složek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Máta vám pomůže s trávením

Pro domácí parapet je také jako stvořená máta peprná ( Mentha piperita ), ale i další hybridy z této rodiny rostlin. Perfektně vám poroste například i:

  • máta dalmatská (Mentha ×dalmatica)
  • máta jemná (Mentha ×gracilis)
  • máta křovištní (Mentha ×dumetorum)
  • máta přeslenitá (Mentha ×verticillata)

Ke své spokojenosti toho nepotřebují příliš. Jen dostatek vody a nepřímé sluneční světlo. Na oplátku vám máty pomohou se stresem, lepším trávením i celkovým uklidněním. Ovšem pozor – silný mátový čaj vás dokáže naopak povzbudit, takže si předem rozmyslete, co chcete v následujících hodinách podnikat a podle toho zvolte koncentraci bylinek.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Aloe pomůže s hojením ran

Aloe pravá (Aloe vera) v sobě obsahuje více než 200 různých účinných látek. Najdeme tu především vitamíny A, C, E, ale také B1, B2, B3 a B6, kyselinu listovou, cholin a množství mikroživin. Jmenovat musíme především chrom, selen, zinek, železo, vápník, hořčík, měď, draslík, mangan a sodík a nesmíme samozřejmě zapomenout ani na rostlinné steroly. Ovšem ve hře nemusí být jen aloe pravá.

Velmi podobné množství účinných látek mají i jiné druhy, jako například velmi oblíbená aloe stromovitá (Aloe arborescens). A jak ji používat? Čerstvý list stačí utrhnout a potřít jím místo, které potřebujete zahojit. Uplatní se na popáleniny, nejrůznější odřeniny škrábance i na ekzémy. A pokud list aloe rozmixujete v šálku s vodou, můžete tento roztok použít i jako hnojivo pro pokojové rostliny. Porostou i pokvetou po něm skvěle.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jasmín je perfektní pro spánek

Velmi příjemně vonící jasmín pravý (Jasminum officinale) bývá v domácnostech pěstován především kvůli svému dekorativnímu účinku. Ovšem málokdo ví, že nám může nabídnout i cenné terapeutické vlastnosti. Jeho vůně uklidňuje a dodává nám lepší náladu. Své místo by tedy měl mít v každé ložnici. Ale pozor, na jeho silnou vůni mohou být někteří lidé alergičtí. V takovém případě ho proto raději nepěstujte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Meduňka pomůže hlavně naší psychice

Další oblíbenou pokojovou rostlinou je také meduňka lékařská (Melissa officinalis). Vyplatí se ji pěstovat v květináči především kvůli jejím sedativním vlastnostem. Může nám ovšem posloužit i jako pomoc při astmatu a anémii. Ve formě čaje pak také pomáhá snižovat křeče a bolesti v těle různého původu. A pyšní se také antivirovými a antibakteriálními vlastnostmi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Aloisie citronová také uklidňuje a léčí

Aloisie citronová (Aloysia citriodora) je u nás známá také jako citronová verbena. Má především relaxační, uklidňující a antidepresivní účinky. Z obsažených látek je nejvíce ceněn geraniol, který účinně bojuje proti parazitům a mimo jiné také odpuzuje komáry. Žvýkání čerstvých listů této bylinky vám pak pomůže zbavit se nepříjemného zápachu z úst. Nálev z aloisie pak zmírňuje migrény a nevolnosti, a podporuje náš organismus při stavech vyčerpání.

Také pěstujete na parapetu užitečné bylinky nebo se spoléháte na ty sušené z lékárny?

Zjistěte, jak a kdy stříhat levanduli krok za krokem, aby pěkně kvetla
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články