Podzimní péče o trávník je velmi důležitá. Dokáže předejít řadě problémů a postará se o jeho perfektní kondici.
Trávník tvoří scelující prvek každé zahrady, a pokud nevypadá nijak dekorativně, utrpí tím celá zahrada. Proto je třeba se o něj řádně starat. A to i na podzim, kdy je již většina zahrádkářských prací hotova a majitelé okrasných i užitkových záhonků si užívají sladkého odpočinku.
Proč pečovat o trávník
Mnoho lidí si myslí, že se o sebe tento kousek zahrady postará docela sám. To však není pravda. Pokud ho zanedbáte, může ho na jaře postihnout například obávaná sněžná plíseň, což je o houbové onemocnění způsobené houbou Fusarium nivale (syn. Microdochium nivale). A co tedy nezanedbat?
Jak hnojit trávník popelem
Jako první je třeba trávník řádně prohnojit. Pro hnojení trávníku se skvěle hodí popel. A to především kvůli své vysoké koncentraci živin. Na mysli máme především 33–35 % vápníku, 2–4 % fosforu, 6–10 % draslíku, 4–7 % hořčíku a křemík. Naopak téměř zcela chybí dusík – ten však můžete trávníku dodat třeba kompostováním .
Pokud ovšem v trávníku pěstujete kyselomilné rostliny, jako jsou jehličnany, lilie, pomněnky, konvalinky, borůvky, hortenzie, vřes a vřesovec, rododendrony, cínie, chryzantémy, chrpy, zimolez či vilíny, pak popel raději nepoužívejte. A jaká je optimální dávky tohoto hnojiva pro trávník? Jeho množství by nemělo překročit 50–70 gramů na m2.
Zbavte trávník mechu
Abyste předešli růstu nežádoucího mechu, pak trávník provzdušněte. Poslouží vám k tomu speciální vidle nebo přímo vertikutátor. Ten nakrájí travní drn a rozruší vrstvu odumřelých zbytků a travní plsti, která brání přístupu vody a vzduchu ke spodním vrstvám (tedy především ke kořenům trav). Proti mechu se pak skvěle osvědčuje také pískování. Trávník jednoduše prosypte jemným pískem a nechte do jara odpočívat.
Jak na dřeviny v trávníku
Pokud pěstitele uprostřed trávníku například stromy, nezapomeňte se postarat také o ně. Důraz je třeba klást především na mulčování. Nezapomeňte tedy před příchodem zimy aplikovat v jejich okolí čerstvou vrstvu mulče (alespoň do výše 3 cm), a to nejpozději v listopadu. Mezi nejlepší materiály se v tomto ohledu řadí:
- kůra stromů
- borové šišky
- posekaná tráva
- spadané listí
- nebo dřevní štěpka.
Do stínu vysaďte alternativy
Může se však stát, že se na zahradě přece jen najde místo, kde se klasickému trávníku nedaří. Ani tady se však nemusíte vzdávat svěží zeleně, stačí sem vysadit místo trávníku vhodné rostliny:
- Mochnička (Waldsteinia)
- Konvalinka vonná (Convallaria majalis)
- Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)
- Barvínek menší (Vinca minor)
- Skalník (Cotoneaster)
- Kopytník evropský (Asarum europaeum)
- Škornice (Epimedium)
Jak pečovat o okrasné trávy
Trávy, které tvoří dekorativní trsy, vyžadují podobnou péči, tedy především co do hnojení. Nikdy je však na zimu nestříhejte – místo toho je stáhněte do okrasných snopků a nechte odpočívat do jara. Mezi nejoblíbenější druhy na našich zahradách patří:
- Sedoulek plochostvolý ‚Nigrescens‘ (Ophiopogon planiscapus ‚Nigrescens‘)
- Kostřava stříbrná (Festuca glauca), pod označením kostřava modrá
- Bambus (Phyllostachys dulcis)
- Dochan setý ‚Rubrum‘ (Pennisetum setaceum ‚Rubrum‘)
- Lenovník novozélandský (Phormium tenax)
- Japonská krvavá tráva alias lalang válcovitý či imperata válcovitá (Imperata cylindrica ‚Rubra‘)
- Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima nebo Stipa tenuissima) ´Ponytails´
- Rákosovka velká (Hakonechloa macra) kultivary ‚All Gold‘ a ‚Aureola‘
- Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) ‚Zebrinus ‚
- Ovsíř vždyzelený (Helictotrichon sempervirens, Avena candida)
- Muhla mexická červená (Muhlenbergia capillaris)