Bobkový list nekupuji, pěstuji ho doma na parapetu. Není úžasnějších účinků než těch, které nabízí vlastní vypěstovaný kus

Bobkový list v květináči dokonale ozdobí náš byt. Jeho pěstování je navíc opravdu snadné a zvládne ho každý.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vavřín ušlechtilý (Laurus nobilis, z čeledi vavřínovitých Lauraceae) je také známý jako bobkový list a používá se jako oblíbené a chutné koření. V přírodě roste ve středomořské oblasti (Řecko, Itálie, Španělsko nebo třeba Francie), ale i v západní Asii a severní Africe. Ovšem velmi snadno ho lze pěstovat i v květináčích na parapetu nebo na terase. Díky svým lesklým a tmavě zeleným listům se stane neobvyklou živou ozdobou.

Jak pěstovat bobkový list

Tento druh je dlouhověký, v přírodě lze nalézt i více než 100 let staré exempláře, které mohou dosahovat výšky přes 10 metrů, ovšem při domácím pěstování obvykle nemá na výšku víc než 3 metry. Největším problémem jsou pro něj nízké teploty. Přestože vavřín snese krátkodobé poklesy teplot i do -10 °C, je velmi citlivý na mráz. Negativně na něj působí i teploty pod 0 °C, pokud je jim vystaven dlouhodobě. Tehdy mu začnou odumírat listy a později i výhony.

Chladná pauza během zimy však bobkovému listu prospěje, pokud tedy teploty neklesnou pod 10 °C. Starší rostliny díky této stimulaci často nasazují drobné žluto-zeleno-bílé květy. Ty mohou být buď samičí nebo samčí (vavřín je totiž dvoudomá rostlina). Pokud chcete, aby vaše bobkové listy plodily, musíte pěstovat samčí a samičí exemplář. Na podzim se pak s trochou štěstí budete moci těšit na lesklé, černé a oválné plody.

Ideální podmínky pro vavřín

Bobkový list je teplomilná rostlina, která nejlépe roste v teplých a slunečných polohách, pokud možno chráněných před větrem. A tyto podmínky musíte respektovat i při pěstování v bytě. Bobkový list totiž rozhodně nesnáší průvan. V případě potřeby lze květináč s rostlinou umístit i do polostínu, ale myslete na to, že v úplném stínu vavřín dobře neporoste. Na terase či balkoně ho můžete pěstovat pouze v nejteplejších měsících roku, tedy na jaře a v létě.

Jak pěstovat bobkový list v květináči na parapetu iZdroj fotografie: Depositphotos

V září nebo nejpozději v říjnu ho však musíte přemístit domů, protože mu mohou ublížit první noční mrazíky. Pozor si ovšem dejte i na zálivku. Tento oblíbený keř totiž nesnáší přemokření. Pokud ho budete přelévat, velmi rychle hyne. Čas od času ho také poroste odstátou vodou. Jde o skvělou prevenci proti sviluškách a dalším hmyzím škůdcům, kteří by mohli bobkový list během zimování napadnout.

Kdy sbírat bobkový list

Pokud chce pěstovat bobkový list jako koření, musíte si dát pozor, abyste ho sklízeli tím správným způsobem. Nejvíce aromatických látek obsahují listy sbírané od listopadu do února. Nasbírané listy můžete použít hned, nebo je (po důkladném umytí a vysušení) například zmrazit. Pokud se je však rozhodnete použít čerstvé, buďte opatrní. Jsou totiž mnohem silnější než sušený bobkový list, který je běžně k dostání obchodech.

Jaké koření pěstuje doma na parapetu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články