Hnojivo pro rostliny, nepřítel pro škůdce: Poznejte sílu obyčejné skořice, která na zahradě dokáže divy

Skořice obsahuje celou řadu prospěšných látek, které vám mohou pomoci i s péčí o zahradu. Stačí jen vědět, jak ji správně využít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / abcMedia.cz - vlastní tvorba
                   

Skořice je všestranné koření, které nejen dodává chuť vašemu jídlu, ale má také několik výhod pro vaši zahradu. Obsahuje mnoho cenných živin – zejména vitamín A, vápník, draslík, mangan, železo, zinek, hořčík. Nejlepší účinky má pravá cejlonská skořice (Cinnamomum verum), ovšem pro zahradu bývá obvykle dostačující i mnohem levnější čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie. A jak skořici na zahradě použít?

Skořice jako biostimulátor

Skořice obsahuje přírodní fungicid, který může pomoci řízkům rostlin zakořenit mnohem rychleji a efektivněji. Nejlépe se hodí pro růže, africké fialky a další kvetoucí rostliny, které poté budou růst rychleji a dříve pokvetou. A jak skořici, použít jako biostimulátor? Jednoduše ponořte odříznutý konec řízku před výsadbou do skořicového prášku a zasaďte. Tím zvýšíte jeho zakořeňovací potenciál a rostlina se s větší pravděpodobností ujme.

Pro kontrolu růstu plísní

Skořici lze použít ke kontrole růstu plísní ve vaší zahradě, a to zejména při pěstování sazenic a řízků. Jednoduše nasypte skořicový prášek na povrch půdy nebo poprašte skořicovou vodou listy pěstovaných rostlin, abyste zabránili růstu plísní. Stačit bude jedna lžička skořice, kterou necháte v jednom litru vody vylouhovat přes noc.

Použití skořice proti plísním iZdroj fotografie: Freepik

Požití skořice proti škůdcům

Skořice je přírodní repelent, který dokáže odradit řadu škůdců z hmyzí říše. A jak ji aplikovat? Jednoduše nasypte skořicový prášek kolem základny rostlin, abyste zabránili útoků škůdců, jako jsou mravenci a svilušky. Vyrobit si můžete také postřik – jednu lžíci skořice nechte přes noc vylouhovat v jednom litru vlažné vody. Poté tekutinu dobře rozmíchejte a použijte jako zálivku, případně ji přeceďte a aplikujte jako postřik (předtím ji však nařeďte vodou v poměru 1:1).

Skořice jako přírodní hnojivo

Toto koření je bohaté na živiny (vápník, železo a hořčík), které jsou nezbytné pro růst rostlin. Nasypáním skořicového prášku na povrch půdy můžete rostlinám poskytnout všechny potřebné živiny a zlepšit jejich celkové zdraví.

Pro zlepšení zdraví půdy

Skořice je přírodní půdní životabudič, který může pomoci zlepšit zdraví půdy a její úrodnost. Postup aplikace je přitom velmi jednoduchý – před výsadbou vmíchejte skořicový prášek do půdy, abyste zlepšili její strukturu a obsah živin a teprve poté do ní zasaďte rostliny.

Jak využít skořici na zahradě iZdroj fotografie: Freepik

Zkrátka a dobře: skořice představuje přirozený a účinný způsob, jak zlepšit zdraví a růst vašich rostlin velmi přírodním, a přitom levným způsobem. Přidejte tedy toto všestranné koření do své zahradnické rutiny ještě dnes a sami uvidíte výsledky.

Jaké jsou vaše osvědčené metody přírodního hnojení nebo boje proti škůdcům?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články