Na začátku sezony potřebují okurky více výživy než kdy jindy. To proto, aby vám vyrostly šťavnaté, křupavé a opravdu chutné.
Někdy jsou ty nejjednodušší rady pro hnojení zahrady zároveň ty nejúčinnější. Mnohdy si vystačíte jen s tím, co najdete doma. Za pět minut práce a prakticky nulové náklady se tak budete moci těšit z opravdu bohaté úrody, kterou vám budou závidět i sousedé.
Stačí zakopat vhodnou tabletu
K tomu, aby okurky plodily opravdu dlouho, jim obvykle stačí jedna jediná živina – hořčík. Nemusíte jim ho dodávat v kupovaných hnojivech – kupte ty nejlevnější tabletky s hořčíkem v lékárně a ke každému keři zakopejte jednu tabletu. Nic víc už dělat nemusíte – okurky opět začnou plodit jako o život. Stačí k tomu jen pár dní. Vyzkoušet je ovšem možné i další osvědčené zahrádkářské hnojivo.
Pomoci může i hnojení popelem
Okurky jsou oblíbenou plodinou v mnoha zahradách a sklenících po celém světě. Pro dosažení bohaté úrody je důležité správně je hnojit a jedním z možných přírodních hnojiv je dřevěný popel. Dřevěný popel totiž obsahuje mnoho důležitých minerálů a stopových prvků, jako jsou draslík, fosfor, vápník a hořčík, které jsou důležité pro růst a vývoj těchto rostlin. Navíc může použití dřevěného popela jako hnojiva pro okurky pomoci snížit kyselost půdy.
Jak aplikovat dřevěný popel k okurkám
Hnojení okurek dřevěným popel je nejlepší provést na začátku sezóny, kdy jsou rostliny ještě malé a potřebují větší množství živin. Není naopak vhodné jím hnojit okurky v době, kdy jsou rostliny již vysoké a začínají plodit, tehdy je třeba sáhnout po jiných druzích výživy. Používejte pouze dřevěný popel, ne např. odpad po pálení uhlí a vytvořte si z něj jemný prášek. Je možné použít popel z jakéhokoliv tvrdého dřeva, jako je dub, buk, javor nebo jasan.
Rozprostřete popel kolem rostliny
Rozhoďte suchý popel kolem kořenů rostliny a lehce jej zapracujte do půdy. Můžete použít hrábě nebo lopatku. Pamatujte, že popel je suchý materiál, proto je důležité jej zapracovat do půdy, aby nedošlo k jeho rozptýlení po okolí. Navíc se tak rychleji aktivuje a začne rostliny vyživovat. Po aplikaci dřevěného popela je také důležité zalít rostliny vodou, aby se hnojivo lépe rozpustilo v půdě a bylo dobře přístupné pro kořeny okurek.
Aplikaci opakujte v průběhu sezóny
Dřevěný popel lze aplikovat na okurky několikrát během sezóny. Doporučuje se aplikace hnojiva každé 2 až 3 týdny. Pamatujte si však, že přílišné množství dřevěného popela může mít na rostliny opačný účinek. Pokud to s ním přeženete, hrozí jim zkrátka a dobře nepříjemné poškození. Pro lepší zásobení prospěšnými látkami pak můžete k okurkám čas od času přidat i kopřivy.
Použít můžete i kompost
A zapomínat nelze ani na množství živin, který můžete k okurkám dodat jednoduše tím, že je zahrnete dobře vyzrálým kompostem. Bud ho můžete aplikovat přímo anebo jeden kilogram kompostu rozmíchejte v 10 litrech vody a vzniklým „blátíčkem“ své okurky zalijte. Uvidíte, že vám za přísun těch správných živin velmi brzy poděkují skvělým růstem a velkou úrodou.