Pokud si chcete zajistit lepší úrodu jahod, neměli byste na jaře zapomínat na jednu opravdu velmi důležitou proceduru.
Jahodníky jsou jednou z nejoblíbenějších plodin pěstovaných v zahradách. Pěstovaná kulturní forma, vzniklá křížením dvou divokých druhů (jahodník virginský Fragaria virginiana a jahodník čilský Fragaria chiloensis), se nazývá jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). A právě o ten je třeba se na jaře dobře postarat. Oproti tomu jahodník obecný (Fragaria vesca), obecně známý též jako lesní jahoda, poroste skoro sám a žádnou extra péči nepotřebuje.
Jak na velkou úrodu jahod
Snad každý, kdo má na zahradě jahodový záhon, touží po velké a dlouhotrvající úrodě. Jahody jsou totiž nejenom velmi chutné a plné vitamínů, ale mají také široké využití v kuchyni. Připravit z nich lze sladkou šťávu, marmeládu, či sirup nebo použít je do různých sladkých dezertů. Abyste jich však měli po celou sezónu dostatek je třeba jim v březnu poskytnout adekvátní péči.
Většina z nich je všeobecně známá, na jeden se však zapomíná – na odstraňování prvních květních stvolů. Ano, je to tak – i když se vám do toho nejspíš nebude chtít, protože už se prvních jahod nemůžete dočkat, opravdu se vyplatí první květy odlomit a nechat tak jahodník ještě chvíli vzpamatovat. Podpoří ho to v bujnějším nasazování dalších květů, takže nakonec na tom opravdu vyděláte.
Jak se postarat o jahody na jaře
To však zdaleka není vše, co je třeba s těmito ovocnými keříky udělat. Začít byste měli odstraněním suchých, zahnívajících a starých listů a stonků. To umožní rostlinám lépe dýchat a sníží riziko výskytu hnilob a plísní. Ponechat je třeba pouze několik nových a krásně zelených listů. Nebojte se – brzy k nim přibudou další.
Dalším krokem je prokypření půdy kolem rostlin, které zajistí, aby kořeny mohly volně růst a získávat živiny. Zhruba 14 dní po tomto kroku pak přijde na řadu hnojení. Můžete použít kompost nebo minerální hnojivo určené nejlépe přímo pro jahody. Vždy je však velmi důležité hnojit před květem a následně dobře zvlhčit půdu kolem rostlin, aby bylo hnojivo o nejúčinnější. Možné je také použít kyselinu boritou.
Pomoci může i netkaná textilie
Netkaná textilie je velkým pomocníkem v péči o jahodníky. Zakrytí záhonů totiž poskytne rostlinám lepší podmínky pro jejich růst a vývoj. Navíc zabraňuje kontaktu zrajícího ovoce s půdou, což snižuje riziko houbových onemocnění a celkově zefektivňuje sklizeň (sbírané plody budou navíc opravdu čisté). Kromě netkané textilie mohou být jahodové záhony pokryty také slámou.
Sláma také zabraňuje poškození plodů, a navíc vypadá o něco lépe, než netkaná textilie. Je však třeba počítat s tím, že ji musíte pravidelně doplňovat. Nezapomeňte také kontrolovat výskyt škůdců jahodníku, jako je například květopas. Všechny tyto kroky jsou při péči o zdraví jahodníku velmi důležité. Pokud nic nepodceníte, můžete se těšit na sladké a lahodné plody ve velkém množství, které se stanou bohatou zásobárnou vitamínů po celé léto.