Spoustě zahradníků usnadňují pěstování plodin místo speciálních přípravků nejrůznější triky s domácími ingrediencemi. V případě česneku je to sůl.
Listopad je pro mě každoročně měsícem výsadby ozimé zeleniny, především česneku. Než se do ní ale pustím, čeká mě několik důležitých úkolů – výběr a nákup sadby, příprava půdy na místě, kde budu česnek pěstovat a moření sadbových stroužků. K těmto účelům však nenakupuji speciální hnojiva ani jiné přípravky, ale používám ingredience, které mám běžně doma. Letos mi bude při pěstování česneku pomáhat kuchyňská sůl.
S mořením česneku pomůže sůl
Jestli byste něco neměli při pěstování česneku podceňovat, pak je to moření, které slouží jako prevence chorob a škůdců. Tradičně se používá přípravek Sulka, ale jak jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jde to i s roztokem humátu draselného a octa. Kromě něj doma najdete ještě jeden účinný fungicid – kuchyňskou sůl. „Od té doby, co ji používám, jsem u česneku neměl problém s hnilobou,“ chválí si pan David ze Srnojed. V litru teplé vody rozpusťte lžíci soli a do roztoku stroužky na čtvrt hodiny ponořte. Po vyjmutí je nechte zcela uschnout a můžete sázet.
Půdu dezinfikuje epsomská sůl
Kromě běžných živin česnek potřebuje také dostatek síry, která ho chrání před škůdci a chorobami, píše web TheGuardian. Tu do půdy dodáte prostřednictvím síranu hořečnatého, který seženete pod názvem hořká nebo epsomská sůl. Ten je velmi dobře známý tím, že skvěle dezinfikuje půdu.
Ale kromě fungicidních účinků má ještě jednu vlastnost – zvýrazňuje také chuť česneku. Záhon určený pro pěstování česneku posypejte několika lžícemi hořké soli (stačí 50 gramů soli na metr čtvereční) a zapravte do půdy. Těsně před prvními mrazy se pak můžete vrhnout na samotnou výsadbu.
Sůl nad zlato, ale v zahradě s ní opatrně
Epsomskou solí můžete záhon s česnekem posypat i v polovině vegetačního období, radí web BackyardBoss. Zároveň však upozorňuje, že je při jejím používání důležité počínat si opatrně. Nadbytek soli totiž může lehce narušit rovnováhu živin v půdě. Vyplatí se proto nejprve provést půdní test, který vás informuje o nedostatku nebo nadbytku přítomných prvků. Pokud se prokáže dostatek síry a hořčíku, sůl už během vegetace raději vynechte.