Mnoho z nás nemá v poslední době na žádné pracné udržování zahrádky čas. A není divu, že se tak do popředí zájmu dostávají ty rostlinné druhy, které toho od nás jako od majitelů příliš nevyžadují. Některé z nich nejspíš budete znát, jiné pro vás mohou být opravdovým překvapením. Posbírali jsme totiž zkušenosti napříč mnoha zahradami, takže je docela dobře možné, že někteří oblíbenci se ve vašem okolí zkrátka nevyskytují.
Oblíbenost má svůj důvod
Proč padla volba právě na těchto devět druhů? Hlavní roli tu hraje hned několik faktorů, které je katapultují doslova na piedestal oblíbenosti a vyhledávanosti. A jaké to jsou?
- Dlouhodobé kvetení,
- nenáročnost na živiny a péči,
- pestré barvy,
- nevšední vzhled.
Muškáty jako stálice číslo jedna
Dominovaly už truhlíkům našich babiček, ale protože si je zamilovali šlechtitelé z celého světa, rozhodně se o nich dá i dnes říct, že jdou jednoduše s dobou. Nemusíte se totiž spoléhat jen na jednoduchá květenství asi nejznámější pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum). Vsadit totiž můžete i na velmi zajímavé, ale stále po všech stránkách nenáročné pelargonie páskaté (Pelargonium zonale), kterým se říká také vzpřímené muškáty.
Samostatnou kapitolu oblíbenosti pak tvoří pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), známé jako převislé muškáty. Hodí se totiž všude tam, kde dokáže vyniknout jejich vodopád květů, ovšem zároveň jsou také nejméně odolné vůči nepřízni počasí. Jinými slovy – musíte je pěstovat tam, kde je nemohou ohrozit prudké dešťové srážky ani vítr. A sázkou na jistotu jsou samozřejmě muškáty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum).
Mečíky nabídnou mnoho kultivarů
Pokud hledáte květinu, která vám na záhonku dlouho vydrží ve své plné kráse a zároveň jí to sluší i ve váze, pak vsaďte na mečík (Gladiolus). I on je cílem mnoha šlechtitelů, takže dnes se můžeme těšit nejenom z množství barev, ale i nápaditě tvarovaných květů rozličných velikostí. A věděli jste také, že v naší přírodě roste jeho divoký příbuzný? Jmenuje se mečík střechovitý (Gladiolus imbricatus) a je zákonem chráněný.
Půvabné zvonky do skalek i záhonů
Jde o typické květiny luk, ale i alpínských zákoutí. Na našich zahradách nejčastěji najdeme zvonek karpatský (Campanula carpatica) a zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana), které dokážou zaujmout svými nápadnými květy. Velmi oblíbený je však i zvonek širokolistý (Campanula latifolia), zvonek balkánský (Campanula Scharskyana) nebo po všech stránkách nevšedně vyhlížející zvonek klubkatý (Campanula glomerata).
Pivoňky alias návštěvnice z Asie
Pokud jim dáte na zahradě dostatečně velký prostor, rychle ho zaplní svými dekorativními listy a půvabnými květy. Najdeme mezi nimi i vonné druhy nebo ty s nevšedně tvarovanými květy. Asi nejčastěji je v ČR k vidění pivoňka křovitá (Paeonia suffruticosa), ale zdatně jí sekunduje i pivoňka lékařská (Paeonia officinalis), byť je na pěstování o něco náročnější. Další sázkou na jistotu je i pivoňka tenkolistá (Paeonia tenuifolia) a pivoňka bělokvětá (Paeonia lactiflora).
Královsky vyhlížející hortenzie mění barvy
Je to takový chameleon mezi rostlinami. I když si totiž obvykle na zahrádku pořizujeme hortenzie růžové, během jedné nebo dvou sezón nám zmodrají. Jde o problém týkající se především hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla). Ta totiž potřebuje kyselý substrát, jinak si barvu květů neudrží. Mnohem méně náročné jsou v tomto ohledu hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) a hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris).
Lilie jako voňavé královny květin
Na první pohled nás zaujmou svými obrovskými květy mnoha barev. A mnohé z nich se pyšní i nádhernou vůní. Ty nejranější druhy lilií (Lilium) nás svou nádherou potěší už na konci června, takže se leckdy potkají i s opozdilými jarními cibulovinami. Patří mezi ně například lilie bělostná (Lilium candidum) nebo lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum). Ovšem v zahrádce by vám neměla chybět ani lilie zlatohlavá (Lilium martagon).
Ve hře nejsou jen květiny – Miscanthus
Pokud však nahlédneme za ploty našich zahrad, zjistíme, že ještě jedna rostlina je tu rozšířená více než dost. Je to ozdobnice (Miscanthus). Ne, není to květina, patří totiž mezi trávy. Její listy jsou ovšem natolik dekorativní, že to vůbec ničemu nevadí. Jen na jednu věc byste si u ní měli dát pozor – ráda se totiž velmi rychle rozrůstá, takže pokud ji už při výsadbě neomezíte například korytem vyloženým dlaždicemi, budete ji mít brzy úplně všude.
Třemdava se hodí do venkovských zahrad
Máte na své zahradě nějaké místo, které potřebujete zakrýt rychle rostoucí zelení? Pak vás určitě potěší třemdava bílá (Dictamnus albus). A to nejenom svými vysokými stonky plnými listů, ale také nápaditými květy. I když nás její jméno odkazuje někam ke sněhovým polím, ve skutečnosti dnes můžete sehnat i růžové nebo lehce nafialovělé kultivary. A pokud jí na zahrádce poskytnete dostatečný prostor, rychle se rozroste.
Ještě jeden zástupce trav na závěr
Další zajímavou trávou je i kostřava (Festuca). Patří spíše mezi menší druhy trav, to jí však nijak neubírá na atraktivitě. Hodí se do skalek i menších záhonů, v nichž se ochotně ujme role rostliny tvořící jejich obrubník. Pátrejte zejména po druzích s atraktivním květenstvím, které vaši zahradu ozdobí ze všeho nejlépe. Kostřavy navíc nejsou náročné na zálivku, substrát ani výživu. Jinými slovy – porostou vám prakticky všude.
Vybrali jste si mezi našimi devíti zástupci osvědčených zahradních rostlin, nebo máte spíše své favority? Pokud jste o některých z nich ještě neslyšeli, určitě je neváhejte zkusit. Na zahrádce vás totiž opravdu nemohou zklamat. Jsou tak krásné a nenáročné, že si brzy získají srdce každého milovníka zeleně – i to vaše.