Rozchodník je obrovský kamarád zahrádkářů: Ze zahrady vytlačí i obtížné plevely, navíc kvete až do zámrzu

Sukulenty rodu rozchodník se nacházejí na všech kontinentech kromě Antarktidy a Austrálie. Snadno se pěstují i u nás.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rozchodník (Sedum) má asi 600 druhů. Ne všechny jsou sice vhodné pro pěstování v zahradách, ale naprostá většina z nich tento „osud“ snáší bez potíží. Tento rod zahrnuje jednoleté, dvouleté i víceleté sukulentní rostliny, přičemž některé z nich jsou stálezelené a zůstávají dekorativní i v tuhých zimách střední Evropy.

Proč pěstovat rozchodník

Milovníci zahrady tyto rostliny oceňují především pro jejich nenáročnost, rychlý růst a schopnost ozdobit i suché a kamenité plochy, na nichž jiné rostliny zkrátka nerostou. Zároveň se rozchodníky, vyznačují bohatým a dlouhotrvajícím kvetením a také zajímavou barvou listů, které se u mnoha odrůd mění v závislosti různých vegetačních období nebo dokonce v závislosti na počasí.

A výhodou je i jejich mrazuvzdornost. Většina rozchodníků rostoucích u nás dobře zimuje, protože jsou schopny snášet i poměrně silné mrazy až do -30° C. Teplomilnější druhy a odrůdy se pak obvykle pěstují v nádobách a na zimu se přemisťují do interiéru. Pokud tedy plánujete vytvoření zahrady s minimálními nároky na údržbu a hledáte rostliny s minimálními nároky, které nevyžadují zvýšenou pozornost a jsou schopny přežít i dlouhé sucho, vyberte si rozchodníky.

Rozchodník dokáže vytlačit plevel

A ještě jednu užitečnou vlastnost tato rostlina má: roste totiž poměrně hustě, takže v jejích trsech neroste žádný plevel a postupně ho vytlačuje i z prostoru okolo sebe. Při výběru vhodného stanoviště dejte přednost dobře osvětleným oblastem, protože většina druhů rozchodníků nejlépe roste a bohatě kvete na plném slunci. Pouze některé rozchodníky (například rozchodníky kamčatské) se lépe cítí v polostínu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Proto bude lepší je vysazovat pod stromy nebo na severní stranu skalek. Pamatujte si, že pro svůj plnohodnotný vývoj potřebují rozchodníky alespoň 6 hodin slunečního záření denně. Pokud nebudou mít dost slunce, budou jejich výhonky protáhlé a listy tenké a nevýrazně zbarvené, díky čemuž rostliny rychle ztrácí svou dekorativnost.

Jaký substrát pro rozchodníky

Volte také, pokud možno, lehkou a dobře odvodněnou půdu. Rozhodně se vyvarujte stagnace vlhkosti v blízkosti kořenů, která může být pro rozchodníky rozsudkem smrti. Proto, pokud máte na svém zahradě jílovitou těžkou hlínu, přidejte během výsadby na záhon dobře vyzrálý kompost a drenážní materiál, jako je říční písek nebo jemný štěrk. Ten pomůže přebytečnou vlhkost rychle odvést.

A kdy rozchodníky sázet. Nejlépe na jaře, tedy na začátku vegetačního období. Můžete to však udělat i kdykoliv během vegetační sezóny – tedy v období od května do října. V suchém období nezapomeňte na zálivku, ale většinou stačí rozchodníky zalít jen jednou po výsadbě a později se už jen těšit z jejich nevšední krásy. Další péče není náročná. Na podzim pouze odstraňte staré květy – nic víc nebude třeba.

Rozchodníky se hodí i pro pěstování v nádobách

Jaké nevšední trvalky pěstujete na zahradě?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články