Postarejte se o jehličnany před zimou správně. Příští rok se jim vyhne rzivost i další nebezpečné choroby a zahradu nádherně zkrášlí

                   

Stálezelené stromy a keře mají v našich zahrádkách nezastupitelné místo. Bývají vysazovány nejen jako nevšední prvek zahradní kompozice, ale i jako solitéry. Dokážou poskytnout stín všude tam, kde je to třeba, a svou zelení nás potěší i v zimě, když všechny ostatní rostliny nanejvýš šelestí holými větvemi. Aby si však svou krásu udržely opravdu dlouho, je třeba je pořádně obstarat před příchodem mrazů.

Podzimní hnojení jehličnanů je důležité

Jde o opravdu zásadní fázi ochrany rostlin na podzim, která vašim jehličnanům pomůže s úspěšným přezimováním. Jde také o jakýsi katalyzátor jejich optimálního a rychlého jarního růstu. Není třeba kupovat drahá speciální hnojiva. Docela dobře si vystačíte s kompostem obohaceným směsí dolomitové mouky a hořčíku. Naopak se vyhněte doplňkům obsahujícím dusík. Ten totiž zpomaluje proces vyzrávání zelených částí a stromy pak snáze poškodí mrazy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Důvody zakrytí jehličnanů na zimu

Ne vždy je vhodné nechávat okrasné zahradní smrčky nebo jedličky jen tak volně růst. Mrazivý vítr a ostré a spalující sluneční paprsky jim totiž mohou i během období klidu opravdu silně ublížit. Slunce je nejnebezpečnější v bezmrazých dnech, tehdy se z jehličí odpařuje velké množství vlhkosti, která se ovšem nemá jak doplnit. Tok mízy totiž ustává a bude tomu tak až do jara. A proč je tento proces nebezpečný?

iZdroj fotografie: Pixabay

V takovém případě totiž slunce může větve nejen nadměrně vysušit, ale také spálit. A stejně nebezpečný je v tomto směru i studený vítr. Právě proto se jehličnany často vysazují podél zdí nebo jednoduše tak, aby byly obklopeny jinými rostlinami, které je před těmito faktory ochrání. Pokud je ovšem pěstujete jako solitéry nebo se snažíte ochránit rok či dva starou výsadbu, měli byste pouvažovat i o jejich zakrytí.

Netkaná textilie poslouží přímo skvěle

A jaké druhy jehličnanů je třeba na zimu zakrývat? V zásadě jde o všechny okrasné druhy tisu, smrku a borovice a samozřejmě také cedru, cypřiše a jedle. Řiďte se především výškou. U běžných (nikoli zakrslých) druhů platí, že jakmile stromky dosáhnou přibližně dvou metrů, můžete s tímto zakrýváním přestat. Ze všeho nejdříve svažte větve (pokud nejsou příliš křehké). Použijte obyčejný provaz a lehce je přitáhněte ke kmeni.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Nepoužívejte drát, ten se rychle ochlazuje a situaci spíše zhoršuje. Poté kolem stromů postavte konstrukci z tyčí a na ni natáhněte netkanou textilii světlé barvy (pod tmavou by se stromy přehřívaly). Malé stromky je vhodné zakrýt celé, u těch větších postačí jen překrytí horní třetiny koruny. Pokud nemáte netkanou textilii, je možné použít také jutu nebo slámové rohože.

Textilie není vždy nevyhnutelná

Pokud chcete ochránit kleče nebo opravdu malé sazenice, nemusíte se zaobírat konstrukcí z tyčí a natahováním textilie. Bohatě vám postačí smrkové větve nebo jiné chvojí, které rostliny ochrání při teplotách do -20 °C. Před zimou je také vhodné tyto sazeničky obsypat mulčem, a pomoci jim tak přežít chladné zimní měsíce. Během bezmrazých dní je občas nezapomeňte zalít – to koneckonců platí i pro vzrostlé jehličnany.

Vhodný čas na tvarování jehličnanů

Chcete své zahradě dodat nevšední vzhled tím správným střihem dřevin? Pro ty jehličnaté se nejlépe hodí právě podzim. Pro začátek je v tomto období vždy vhodné odříznout všechny poškozené, nemocné, zažloutlé nebo nevzhledné větve. Nevyhazujte je, vyjma těch nemocných vám poslouží jako skvělé chvojí k zakrytí citlivých rostlin.

Staráte se o své jehličnany na podzim správně, nebo jste je až doteď zanedbávali?

Pozvěte na svou zahradu krásu ornamentálních dřevin a naučte se tvarovat obyčejnou borovici. Je to mnohem jednodušší, než si myslíte
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články