Bohatě kvetoucí muškáty? Dosáhnout jich není těžké, pomocnou ruku nabízí droždí

Pěstování muškátů není složitou disciplínou a správnou péčí můžete docílit velké záplavy květů. Vyzkoušejte přírodní hnojiva, která dodají potřebné vitamíny a minerály.

i Zdroj fotografie: DenesFeri / Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pelargonie, obecně známější jako muškáty, patří v létě mezi nejběžněji pěstované balkonové rostliny. Starost o ně není náročná a odvděčí se velkou záplavou různobarevných květů, které dlouho vydrží. Muškáty kvetou v období od dubna do října a v případě teplého podzimu vydrží až do příchodu prvních mrazů. Může se ale stát, že muškáty nekvetou dle vašich představ, pak je potřeba se zamyslet, co za tím stojí.

Jak docílit bujného kvetení muškátů

Muškáty milují světlo a slunce, proto je potřeba jim dopřát opravdu slunné stanoviště. Sluneční záření podpoří tvorbu poupat a jejich vykvetení. Je potřeba je chránit před poryvy větru a mrazivým počasím. Stejně důležitá je i přiměřená zálivka. V horkém létě zalévejte brzy ráno, nebo až navečer, aby rostlina nedostala teplotní šok. Zálivku volte úměrnou venkovním teplotám.

Pokud pelargonie budete zalévat přespříliš, kořeny uhnijí a celá rostlina následně uhyne. Naopak malé množství zálivky představuje hrozbu uschnutí. Pravidelné hnojení je rozhodně žádoucí, je potřeba se ale řídit informacemi na obalu hnojiva. Hnojivo sice podporuje tvorbu květů a vitalitu rostliny, ale v případě použití velkého množství může mít opačný účinek.

kvetoucí muškáty venku iZdroj fotografie: Unsplash

Přírodní hnojiva, která si snadno připravíte doma

Přestože je kupované hnojivo pro pelargonie připravené ihned k použití a obsahuje vyvážené množství minerálů a vitamínů, pořád se jedná o chemii. Rozhodně stojí zato podpořit jejich růst přírodními surovinami.

Pivovarské kvasnice jsou bohatým zdrojem vitamínů

Velmi účinné hnojivo představuje zálivka z pivovarských kvasnic. Kvasnice obsahují velké množství vitamínu B, hořčík, vápník, draslík, či železo. Přidejte 2 lžičky pivovarských kvasnic do 3 litrů vody, promíchejte a použijte jako zálivku. Muškáty krásně pokvetou celou sezónu.

Zbytek zeleninového vývaru nevylévejte

Voda z vařené zeleniny je také bohatá na vitamíny a minerály a je proto škoda ji vylévat. Dejte si ale pozor, aby zálivka ze zeleniny nebyla horká a neměla by obsahovat sůl, která je pro rostliny škodlivá.

Banánová slupka iZdroj fotografie: Piqsels

Kávovou sedlinu milují i muškáty

Kávová sedlina je jako hnojivo známá a oblíbená. Platí to i v případě muškátů. Použijte sedlinu jako hnojivo v malém množství a případně hnojení doplňte o další zdroj bohatý na dusík.

Banánové slupky nevyhazujte, ještě poslouží

Slupky od banánů obsahují velké množství draslíku, který je stěžejní pro tvorbu květů. Chrání také muškáty před plísní a parazity. Slupky vysušte v troubě, nakrájejte na menší kousky a každé 2 týdny dejte na substrát.

sazenice muškátů iZdroj fotografie: Martin Fischer / Creative Commons / CC BY-SA

Správným stříháním muškátů podpoříte tvorbu květů

I když rostlina prosperuje, je třeba ji stříhat. Odstřihněte květy a listy, které jsou již vybledlé, aby do nich zbytečně nešla síla z rostliny. Je možné si udělat z muškátu řízky, abyste je nemuseli další sezónu kupovat. Řízky si nastříhejte v létě, ideálně hned ráno, a dejte do polostínu. Správný řízek by měl být ze zdravé a silné rostliny. Vyberte takový, aby byl dlouhý asi 15 cm s minimálně 5 listy a bez květu. Namočte na pár minut do vody a opatrně, aby se stonek nezlomil, zasaďte do zeminy vhodné pro řízky.

Můžete si udělat i směs z rašeliny, písku a substrátu. V zimě je uchovávejte ve skleníku, nebo ve sklepě, kde je chladno a sucho. Na jaře dejte rostlinu na světlejší a teplejší stanoviště. Až se začne zelenat a objeví se zelené větvičky, ustřihněte je a nechte zakořenit. Začátkem března je můžete zasadit už do květináče.

Jaké přírodní hnojivo pro muškáty nejraději používáte?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články