Máte-li na své zahradě růže a chcete si jejich kvetení prodloužit až skoro do zámrzu, dodejte jim jedno po generace osvědčené přírodní hnojivo.
Růže patří mezi nejoblíbenější a nejznámější květiny, které často zdobí zahrady svou úžasnou krásou a podmanivou vůní. Ačkoli jsou často spojovány s teplými jarními a letními měsíci, je možné prodloužit jejich kvetení až skoro do zimy. Stačí se spolehnout na použití nečekaného, ale velmi účinného přírodního prostředku: ptačího trusu.
Letní výživa pomocí přírodních prvků
V letních měsících růžím velmi prospívá přesně zacílené přihnojování, které podpoří jejich růst a prodlouží kvetení. Přírodní prvky, jako je kravský hnůj, slepičí trus nebo bylinné nálevy (použijte třeba ten z kopřiv nebo kostivalu), jim totiž prakticky zadarmo poskytnou potřebné živiny pro podporu bujného růstu. Tyto organické zdroje výživy přispívají ke zdravější půdě a silnějším rostlinám a umožňují růžím věnovat energii na tvorbu živých květů, které vydrží až do zimy. A jak často je používat? Dvakrát do měsíce bude stačit.
Jak použít ptačí trus na růže
Nasbírejte 100 gramů ptačího trusu (asi nejrychleji vám to půjde s tím drůbežím) a vložte ho do vhodné nádoby. Poté ho zalijte vodou a nechte pod pokličkou 10 dní kvasit. Po této době změřte jeho množství – to bude jeden díl – a přidejte k němu dalších 9 dílů vody. Promíchejte a vše použijte jako zálivku na růže. Pro větší úspěch vše zopakujte vždy po dvou týdnech – a to až do konce září. Přehnojení se bát nemusíte – ptačí trus je pro růže opravdu jako stvořený a vyhovuje jim po všech stránkách.
Použití roztoku močoviny
Jednou z dalších velmi oblíbených technik po letní hnojení růží je použití roztoku močoviny, který hraje klíčovou roli při podpoře silného vývoje růží. Toto hnojivo bohaté na živiny vytvoříte tak, že smícháte jednu polévkovou lžíci močoviny s deseti litry vody. Tímto roztokem pak můžete růže zalít a zajistit přitom, aby každý keř dostal po základním zalití přibližně dva litry roztoku. Proti škůdcům vám pak pomohou obyčejné žluté stužky.
Posílení růží pomocí kyseliny borité a síranu
Pro ty, kteří touží po úchvatném pohledu na kvetoucí růže i na sklonku léta, se ještě skvěle hodí bór a hořčík. Roztok, který kombinuje kyselinu boritou (nahradit ji lze kyselinou jantarovou) a síran hořečnatý (epsomskou sůl), poskytuje růžím všechny potřebné živiny a podpoří je v tom, aby pokračovaly v kvetení i přes klesající teploty. Ale pozor – nikdy to s aplikací tohoto hnojiva nepřehánějte.
Naposledy by růže měly svou dávku živin dostat v polovině září – poté by se už měly začít (i přes pokračující kvetení) začít připravovat na zimu. Jejich pletiva během této doby postupně dozrávají, takže se minimalizuje riziko namrznutí. Ovšem přichází-li ve vašich končinách zima brzy, pak se doporučeným termínem neřiďte a naposledy pohnojte své růže roztokem kyseliny borité a síranu hořečnatého na konci srpna. Jedině tak si pojistíte, že do příchodu zimy bez problémů vyzrají a bez potíží přečkají i velmi nízké teploty.