Lopatkovec patří mezi oblíbené pokojovky díky svým elegantním, svěže zeleným listům a podmanivým bílým květům.
Přimět lopatkovec (Spathiphyllum) k trvalému kvetení může být poněkud obtížné. Naštěstí překvapivá, ale účinná metoda pro podporu kvetení na vás čeká ve vaší kuchyni. Spočívá v použití jednoduchého hnojiva s bobkovým listem.
Co potřebuje lopatkovec: Stručný přehled
Tato rostlina je známá pro své nenáročné požadavky na pěstování a také díky tomu, že dokáže velmi dobře čistit vzduch od škodlivých látek (a to prostřednictvím svých širokých listů). Někdy však může být tvrdohlavá, pokud jde o kvetení. A proto je třeba zjistit, odkud k nám přišla a co vlastně potřebuje.
Lopatkovec pochází z tropických oblastí a daří se mu ve vlhkém prostředí s nepřímým světlem. Jeho lesklé listy jsou stálezelené, ale aby se objevily ikonické bílé listeny květů, vyžaduje vyváženou péči.
- Dává přednost trvale vlhké, ale ne přemokřené půdě. Příliš málo vody může způsobit opadávání listů rostliny, zatímco přemokření může vést k hnědnutí okrajů nebo dokonce k hnilobě kořenů.
- Hnojení se obvykle provádí jednou za dva týdny během vegetačního období (na jaře a v létě). V zimě ho stačí vyživit jedenkrát za měsíc.
Hnojivo z bobkového listu
Pokud si však chcete květy tohoto krasavce pojistit, sáhněte pro hnojivo do spižírny. Bobkové listy jsou bohaté na základní živiny, zejména draslík a fosfor, které hrají rozhodující roli při vývoji květů, jak píše web TheSpruce. A kromě těchto živin obsahují také aromatické oleje, které mohou pomoci předcházet útokům nejrůznějších škůdců.
Domácí výroba hnojiva z bobkových listů
Proces výroby hnojiva z bobkového listu je jednoduchý a zvládne ho úplně každý. Potřebovat budete podle návodu z webu MarthaStewart jen pár základních ingrediencí a šikovné ruce.
- 5 sušených bobkových listů
- 1 litr vody
Do hrnce nalijte 1 litr vody a přidejte 5 bobkových listů. Přiveďte k varu a nechte asi 3 minuty vařit. Směs stáhněte z ohně a nechte přes noc vychladnout. Druhý den tekutinu přeceďte a máte hotovo. Roztokem můžete přímo zalévat – žádné ředění není třeba. Chalupáři-Zahrádkáři u lopatkovce úspěšně otestovali také skořici.