Zalévat pokojovky večer se nevyplatí, ráno zálivku absorbují mnohem lépe

Správná zálivka rostlin není jen o dodaném množství vody – velmi podstatnou roli totiž hraje i čas její aplikace. Nezapomínejte na to.

Fikus pohnojte mlékem, bude se mu pak dařit jedna báseň i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Péče o pokojové rostliny nezahrnuje jen výběr stylových květináčů nebo hledání vhodného místa pro jejich umístění v domácnosti. Jedním z důležitých aspektů péče o rostliny je podle webu FaceDobra i správné načasování zalévání. I když se to může zdát nepodstatné, doba, kdy pokojové rostliny zaléváte, může významně ovlivnit jejich zdraví a růst.

Význam správného zalévání

Mnoho majitelů rostlin přehlíží význam načasování, pokud jde o zalévání jejich listnatých společníků. Nesprávné zalévání však může vést k úhynu těchto zelených krasavců. Zkušení zahradníci a nadšenci do rostlin proto říkají, že nejlepší doba pro zalévání rostlin je ráno, ideálně mezi 8. a 10. hodinou. Tato preference ranního zalévání má své kořeny v přirozených procesech rostlin. Jakmile se ráno objeví denní světlo, rostliny se probouzejí a v jejich listech začíná fotosyntéza a rychlá transpirace.

Rostliny proto ráno potřebují k podpoře těchto procesů dostatek vláhy, kterou jim poskytují jejich kořeny. Naopak večerní zalévání rostlin může vést ke stagnaci vody, což může způsobit okyselení půdy v důsledku nedostatečného množství kyslíku. Často opomíjeným faktem navíc je, že během noci jsou kořeny rostlin téměř v klidu. To může vést k problémům s přemokřením a hnilobou kořenů, protože kořeny nejsou schopny při večerním zalévání účinně absorbovat přebytečnou vlhkost. A to rozhodně není dobře.

10 osvědčených stínomilných pokojových rostlin našich babiček. Rozzáří i ten nejtmavší byt

Na kvalitě vody záleží

Kromě načasování je pro optimální zdraví rostlin zásadní také kvalita vody. Ideální je sice přírodní dešťová voda, ale ne každý k ní má přístup. Pro pokojové rostliny se proto běžně používá voda z vodovodu upravovaná chlorem. Chlor však není pro kořeny rostlin nejlepší. Proto vždy nechte vodu před použitím několik hodin odstát, aby se rozptýlil, jak radí web Pěstujme. Pokud je navíc vaše voda tvrdá (s vysokým obsahem vápníku), je vhodné ji před zálivkou převařit.

Aby se vašim pokojovým rostlinám dařilo opravdu skvěle, musíte si u nich pohlídat především správnou zálivku iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim pokojovým rostlinám dařilo opravdu skvěle, musíte si u nich pohlídat především správnou zálivku

Jak zalévat přesušené rostliny

V případě dehydratovaných rostlin je užitečnou technikou ponoření celého květináče do vody asi na 15 minut, což umožní rostlině účinně absorbovat vlhkost. Následně nechte přebytečnou vodu odtéct. Jedině tak budete mít jistotu, že se přeschlé kořeny vzpamatují a začnou opět využívat vláhu ze svého okolí. Místo obyčejné vody vám skvěle poslouží i řepová zálivka nebo hnojivo z banánu – o obojím Chalupáři-Zahrádkáři už také psali.

Vychytávky v péči o pokojové rostliny – naučte se o ně postarat jako skutečný profík

Kdy zaléváte svoje pokojové rostliny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články