Až 100 000 Kč pokuta za strom na zahradě: Stačí, aby jeho větve přesahovaly pozemek

Zajištění dodržování předpisů je zásadní součástí zachování bezpečného prostředí pro všechny. A platí to i pro rozrůstající se stromy.

Až 100 000 Kč pokuta za strom na zahradě: Stačí, aby jeho větve přesahovaly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mít zahradu zdobenou vzrostlými majestátními stromy je snem mnoha majitelů domů. Tento sen se však může rychle změnit v noční můru, pokud si nejste vědomi právních předpisů a povinností, které jsou s tím spojeny. Jednou z takových zákonných povinností je zajistit, aby vaše stromy nezasahovaly do sousedních pozemků nebo inženýrských sítí, přičemž za porušení zákona hrozí podle webu iRozhlas vysoké pokuty až do výše 100 000 Kč.

100 000 Kč – není to moc?

Nemyslím si, je to spíš takový strašák na lidi, aby dělali, co mají,“ řekl nám pan Michal K. z Jánských Lázní, který dříve působil jako výjezdní technik jedné velké energetické společnosti. „Cílem tohoto nařízení je zabránit poškození elektrického vedení a předejít výpadkům proudu. Zákon v podstatě vyžaduje dodržení určité vzdálenosti, tzv. ochranného pásma, mezi stromy a elektrickým vedením. Specifika tohoto ochranného pásma se liší, ale všeobecně platí, že likvidace následků bývá docela nepříjemná. Tak proto ta pokuta.“

Hasiči varují: Za čištění zahrady ohněm pokuta až 25 000 Kč

Typy elektrických vedení a požadované vzdálenosti

Elektrická vedení se dělí na tři hlavní typy: nízké napětí, vysoké napětí a velmi vysoké napětí, přičemž pro každé z nich platí trochu něco jiného.

  • Nízké napětí (50 V až 1 kV): Požadovaná vzdálenost: 1 metr
  • Vysoké napětí (1 kV až 52 kV): Požadovaná vzdálenost: 7 metrů
  • Velmi vysoké napětí (52 kV až 300 kV): Požadovaná vzdálenost: 12 metrů

Určení typu elektrického vedení

Nejste si jistí, jaké elektrické vedení nad vaším pozemkem vede? Není tak obtížné to zjistit, máte v zásadě dvě možnosti.

Máte septik či žumpu?

I žumpa má svá pravidla: Za její nepravidelné čištění hrozí pokuta 20 000 Kč

  • Použijte online mapy: Mnohé webové stránky nabízejí podrobné informace včetně typu elektrického vedení ve vaší oblasti. Dokonce i v režimu turistických map jsou některá elektrická vedení označena úrovní napětí.
  • Obraťte se na úřady: Pokud online zdroje nestačí, obraťte se na místní energetickou společnost nebo obecní úřad. Tady získáte správnou odpověď na sto procent, jen to možná chvíli potrvá.
Stromy zasahující do elektrického vedení mohou způsobit požáry, výpadky a ohrozit lidské životy. Proto se o ně musíte starat. iZdroj fotografie: Depositphotos
Stromy zasahující do elektrického vedení mohou způsobit požáry, výpadky a ohrozit lidské životy. Proto se o ně musíte starat.

Pak už jen stačí přizpůsobit péči o stromy tomu, jaké vedení nad zahradou máte, a nic víc není třeba. Na ořez si však možná raději pozvěte profesionály, jak radí i web ČEZ. Mohlo by to totiž být nebezpečné. Podle zjištění redakce Chalupáři-Zahrádkáři vám může ovšem hrozit pokuta třeba i za neudržovaný pozemek nebo dokonce za špatné topení.

S jakým zvláštním druhem pokuty se se už někdy setkali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články