Způsobily už mnoho požárů: Hlídejte běžné věci v domácnosti – tváří se nevinně, mohou ale zapálit byt

Domácnosti nemusí být vždy tak bezpečná, jak to na první pohled vypadá. Naopak, někdy může požár vzniknout na nepravděpodobném místě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nehoda není náhoda, říká se. A o těch v domácnosti to platí dvojnásob. Na počátku jakéhokoli průšvihu obvykle stojí něčí nedbalost nebo nevědomost. A platí to i pro požáry, které dokážou zaútočit opravdu nečekaně. Mnohdy k nim bohužel lidé přispívají sami jednoduše tím, že dělají něco, co by se dělat nemělo. A co si s tím tedy počít?

Pozor na sporáky nebo topení

Existuje mnoho věcí, které mohou způsobit požár v domácnosti a sporáky, trouby či topná zařízení, patří k těm nejčastějším z nich. Obvykle stačí, když se do jejich blízkosti dostane nějaká vysoce hořlavá látka (například textil nebo starý papír) a na problém je zaděláno. Zejména plynové sporáky často své majitele vyděsí tím, že zapálí například utěrky. Vždy proto dávejte všechny hořlavé předměty do bezpečné vzdálenosti a vždy zkontrolujte, zda je daný spotřebič aktivní, než odejdete z domu.

Pokud vám začne na pánvi hořet olej nepanikařte. Jediné, co musíte udělat, je zakrýt ji poklicí. Ta okamžitě plameny uhasí tím, že jim odejme přístup vzduchu. Pomoci může i vlhká utěrka (i když poklice je jednoznačně lepší). Naopak přímé hašení vodou je zakázáno.

Jak vyčistit plynový sporák od nánosů tuku iZdroj fotografie: Depositphotos

Předejděte zkratu v domácnosti

Elektrická zařízení, jako jsou spotřebiče nebo elektroinstalace mohou také způsobit požár. Mnohdy stačí obyčejný zkrat a několik jisker, které přeskočí na hořlavé povrchy. Při odchodu z domácnosti proto vždy co nejvíce spotřebičů vytáhněte ze zásuvky. Šance na zkrat je sice malá, ale je tu.

Pozor na otevřený oheň

Požáry také vznikají od pomůcek, jako jsou cigarety nebo zapalovače, případně od svíček nebo jiného otevřeného ohně. Mnohdy stačí i zápalka neopatrně odhozená do koše. I když to vypadá, že je už definitivně vychladlá, může někdy zapálit třeba právě papír.

Pozor na vlákna v sušičce

Sušičky se do domácností dostávají stále více. A bohužel i ony mohou stát za vznikem požáru. Stačí nechat ve filtru zapomenutá vlákna, která může ve vzácných případech vznítit teplo, které tento spotřebič produkuje při sušení prádla. Nezapomeňte proto tohoto svého pomocníka pravidelně čistit.

Tyto běžné věci mohou v domácnosti způsobit požár iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak ochránit domácnost před nebezpečím

Je důležité si tato potenciální nebezpečí požáru uvědomovat a podniknout kroky k jejich prevenci. Důležité je především udržování hořlavých materiálů v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla a otevřeného ohně. Ujistěte se také, že vaše elektrická zařízení jsou v dobrém provozním stavu a nepotřebují revizi nebo opravu. Pomoci vám mohou také detektory kouře a hasicí přístroj (naučte se však předem, jak s ním zacházet). Všechny tyto kroky mohou dohromady pomoci snížit riziko požáru na minimum.

Jak svou domácnost před požárem chráníte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články