Co s olejem po smažení: Do záchodu nepatří, za takový čin hrozí pokuta

Vylévání použitého oleje do kanalizace může způsobit vážné problémy vodohospodářům i životnímu prostředí. Určitě to nedělejte.

Co s olejem po smažení: Do záchodu nepatří, za to hrozí pokuta i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nesprávná likvidace oleje, například jeho vylití do záchodu nebo kuchyňského dřezu, může mít podle webu Deník opravdu závažné následky. A to nejen pro vaši kanalizaci, ale i pro životní prostředí. Co s ním tedy dělat?

Něco málo o oleji a vodě

Jádrem problému je základní vědecký princip: olej a voda se nemíchají. Tento axiom platí nejen v kulinářském kontextu, ale také ve vědě o životním prostředí. Když se olej nesprávnou likvidací dostane do vodního systému, začne tuhnout a hromadit v sobě zároveň i další odpadní materiály, což vede k ucpání potrubí a kanalizace. To může způsobit dominový efekt různých problémů, včetně kontaminace vody a poškození volně žijících živočichů, jejichž přežití závisí právě na čisté vodě (stačí si vzpomenout na všechny ty případy, kdy kanalizace přeteče).

A je tu i ekologický problém. I malé množství oleje se může v půdě rozkládat týdny nebo dokonce měsíce, což představuje hrozbu pro půdní i vodní ekosystémy.

Pračka bude fungovat o pár let déle, stačí čistit pravidelně její filtr

Do pračky přidejte olej a bělidlo, praní prádla pak bude účinnější

Co dělat a nedělat při likvidaci odpadů

S vědomím škodlivých účinků nesprávné likvidace oleje vyvstává otázka: Kam by měl použitý kuchyňský olej putovat? Odpověď spočívá podle webu Kupi hned v několika možnostech, které jsou šetrné k životnímu prostředí:

  • Nádoby na tuk: Tyto speciálně navržené nádoby (často černé s oranžovými akcenty), které najdete mezi popelnicemi, jsou opatřeny kruhovým otvorem pro likvidaci oleje v uzavřených nádobách (jako jsou např. PET lahve).
  • Recyklační střediska: Další alternativu nabízejí místní recyklační centra. I zde je zásadní přepravovat olej v uzavřených nádobách, aby se zabránilo jeho úniku.

Volbou těchto způsobů likvidace významně přispíváte k ochraně životního prostředí. Recyklované tuky a oleje totiž lze přeměnit na maziva, technické oleje nebo dokonce biopaliva. Ale není olej jako olej – ten čajovníkový vám třeba skvěle poslouží při praní, jak si Chalupáři-Zahrádkáři nedávno pečlivě ověřili.

Nedovolte ucpanému odpadu aby vám zkazil náladu – když to vezmete za správný konec, zbavíte se ho jen díky domácím pomocníkům. iZdroj fotografie: Depositphotos
Po smažení oleje byste ho neměli vylévat do záchodu ani do dřezu. Riskujete poškození kanalizace a také velmi nepříjemnou pokutu

Právní a finanční důsledky

Kromě ekologického hlediska má nesprávná likvidace kuchyňského oleje i právní a finanční důsledky. Nerespektování předpisů o likvidaci nejenže poškozuje přírodu, ale může také vést k uložení značných pokut, a to až do výše 100 000 Kč. A to už je podle mého docela slušný zásah do rodinného rozpočtu, nemyslíte?

Sbírání kuchyňského oleje šetří odpadní potrubí – podívejte se jak

Jak se s přepáleným olejem z kuchyně vypořádáváte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články