Tea tree olej a citronová kůra odstraní nečistoty v koupelně a perfektně ji provoní

Čištění koupelny nemusí být náročně na čas ani suroviny. S osvědčenými přírodními prostředky to půjde skoro samo.

Už žádné mouchy ve vašem domě: Stačí jen vsadit na ten správný esenciální olej i Zdroj fotografie: Stephanie / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Koupelna je jedním z nejdůležitějších prostorů v našem domě, ale její čištění může být někdy obtížné. Pokud však při tom nechcete sázet na chemii a preferujete spíše přírodní prostředky, použijte několik jednoduchých a účinných způsobů, které tento prostor skvěle vyčistí a provoní, a to v minimálním čase.

Ocet jako přirozená dezinfekce

Ocet je přirozený dezinfekční prostředek a může být použit na čištění všech povrchů v koupelně. Smíchejte ocet a vodu v poměru 1:1 a použijte směs na čištění dlaždic, van, umyvadel a záchodů. Pokud máte silně znečištěné plochy, můžete smíchat ocet s vodou v poměru 2:1. Nezapomeňte však, že ocet může poškodit některé povrchy, jako je mramor nebo kamenné obklady.

Sůl bojuje proti bakteriím

Sůl je skvělým prostředkem na čištění povrchů sanitární keramiky jako jsou umyvadla a vany. A jak si z ní vyrobit účinný čisticí prostředek? Smíchejte sůl s citronovou šťávou a použijte tuto směs na čištění povrchů. Sůl je také užitečná pro odstraňování skvrn od chloru z nejrůznějších textilií.

Jak efektivně čistit koupelnu přírodními prostředky iZdroj fotografie: Freepik

Soda bikarbona si poradí se zápachem

Soda bikarbona představuje také velmi dobrý prostředek na čištění koupelny. Smíchejte sodu bikarbonu s vodou a použijte směs na čištění van, umyvadel a dlaždic. Sodu bikarbonu můžete také použít na čištění kouřových skel nebo na odstraňování zápachu z odpadů. Na kovové povrchy pak můžete s úspěchem použít i domácí leštidlo.

Citron koupelnu příjemně provoní

Citron obsahuje kyselinu, která pomáhá odstraňovat skvrny a dezinfikovat povrchy. Nejlepší je použít přímo čerstvě vymačkanou citronovou šťávu, a to na čištění umyvadel, van či dlaždic. Koupelnu vám totiž opravdu příjemně provoní. Pokud se ovšem potýkáte s velmi silným znečištěním, můžete vsadit na kyselinu citronovou. Smíchejte několik lžic kyseliny citronové s vodou a aplikujte na problematické oblasti koupelny. Nechte směs působit asi 10 minut a poté opláchněte vodou.

Jak efektivně čistit koupelnu přírodními prostředky iZdroj fotografie: Depositphotos

Podobně účinným pomocníkem je i limetka. Hodí se především k odstraňování vodního kamene a špíny v koupelně. Pokud máte problém s vodním kamenem na vodovodních bateriích, smíchejte citronovou šťávu nebo ocet s limetkovou šťávou a naneste směs na místa, kde se vodní kámen usazuje. Nechte ji působit asi 10 až 15 minut, poté ji otřete hadříkem a dobře opláchněte vodou. Uvidíte, že po vodním kameni už nebude ani stopa.

Kůra z různých citrusů

Velmi účinná je také kůra – obsahuje totiž přírodní enzymy, které mohou pomoci odstranit nečistoty a zápach. Rozemelte proto kůru z citronu, pomeranče nebo grepu, smíchejte ji s trochou vody a použijte jako čisticí prostředek na problematických místech. A pokud máte doma kůru z mandarinek, připravte z ní třeba i účinné hnojivo.

Olej z tea tree

Čajovník je známý pro své antibakteriální vlastnosti (jeho olej můžete znát pod názvem tea tree), lze ho tedy bez obav použít na čištění záchodů, umyvadel a vaniček. Smíchejte několik kapek čajovníkového oleje s vodou a použijte tuto směs na čištění povrchů – nakonec vše opláchněte vodou. Uvidíte, že vaše koupelna bude vypadat zase jako nová.

Jaké jsou vaše oblíbené čističe na koupelnu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články