Nenechte zimu zabít rostliny, o které se po celý rok pečlivě staráte. Dopřejte jim tepelnou izolaci dřív, než uhodí holomrazy.
Klesající teploty varují, že je nejvyšší čas zazimovat zahradu a postarat se o to, aby citlivějším rostlinám neublížil mráz. Bílá zima v posledních letech není vůbec samozřejmostí, takže spoléhat na to, že zahradu ochrání sníh, nemůžete. Úkol ochránit rostliny před mrazy tak zůstává na vás. Než se však vydáte do nejbližšího zahradnictví pro ochranné textilie, rozhlédněte se, jaké materiály vám nabízí přímo vaše zahrada.
Proč na zimu mulčovat
Mulčování je technikou, na kterou v zahradě nedám dopustit. Zatímco na jaře a v létě vrstva mulče dokáže ochránit rostliny před suchem a plevelem, v zimě pomáhá, aby choulostivější z nich nespálil mráz. Organický materiál navíc uvolňuje do půdy potřebné živiny, dělá ji propustnější a ve většině případů je zcela zdarma – použít totiž můžete slámu, posekanou trávu, spadané listí, kompost, chvojí a jehličí nebo piliny.
Růže před mrazem ochrání chvojí a kompost
Speciální zacházení si před zimou žádají růže. Sílu k přezimování jim dodá zálivka s hypermanganem, kterou doporučovali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno. Ochránit před mrazy je potřeba především kořeny a krčky růží. Já k nim každoročně přihrnu zeminu obohacenou o kompost. Taková vrstva může být i klidně 20 cm silná, radí web ProŽeny. Rostliny pak přikryji ještě chvojím, které zatížím kameny. „Nejlepší chvojí je to smrkové, protože je krásně husté,“ doporučuje pěstitelka růží Tereza S. z Janova.
Záhony přikryjte peřinou z listí a slámy
Mrazy, ale i prudký vítr nebo ostré zimní slunce mají neblahý vliv nejen na samotné rostliny, ale i půdu v záhonech, takže je třeba chránit i ji. Ideálním materiálem je sláma, já k ní však nemám přístup, a tak využívám to, co mi nabízí sama zahrada – spadané listí. To však nesmí vykazovat žádné známky chorob nebo napadení škůdci. Obzvlášť se hodí k mulčování ozimé zeleniny, například česneku, jak jsme poradili na webu Chalupáři-Zahrádkáři. Aby za větrných dní sláma nebo listy nepoletovaly, položte přes ně ještě těžší větve.
Větší rostliny pomůže před mrazy ochránit juta
Teploty hluboko pod nulou mohou ohrozit i menší stromky nebo keříky, chránit byste tedy měli i je. Magazín Důmazahrada doporučuje obalit takové rostliny netkanou textilií nebo jutou. Použít můžete ale i větve jehličnanů. Důležité je, aby byl materiál prodyšný a při náhlém oteplení se prostor pod ním nezapařil. Vyhněte se proto bublinkovým nebo igelitovým foliím. Než začne advent, čeká vás v zahradě ještě spousta práce – Chalupáři-Zahrádkáři sepsali, na co všechno v listopadu rozhodně nezapomenout.