Kuna dokáže zničit chalupu, dům i auto. Nejlépe se jí zbavíte pomocí šikovně navržené pasti se staročeskou návnadou

                   

Kuna skalní, které se také často říká domácí. Je to zvíře, které se nepozorovaně vplíží do vašeho domu a pak začne dělat nepořádek. Dokáže zničit střešní krytinu i zateplení zdí. V autě si velmi ráda pochutnává na kabelech. Pokud máte doma slepice, pravděpodobně vám vyplení také kurník. Navíc váš pozemek znečistí svými výkaly. A tyto výkaly opravdu nevoní zrovna po fialkách, ba právě naopak.

Nejlepší je ji odchytit

S kunou se můžete pokusit vypořádat nejrůznějšími způsoby. Existují ultrazvukové plašičky. Údajně pomůže také pobyt psa nebo silný parfém. Hovoří se také o tom, že kunám nevoní lidské vlasy nebo psí chlupy. Existuje však jedno jistější řešení. A to je vlákat kunu do sklapovací pasti. Tato past je vlastně takovou klecí, která vypadá jako průchozí. Skvělé je, že kunu při chytání nijak nezraníte. Jen ji nalákáte dovnitř, zavřete a později vypustíte na bezpečném místě daleko od vašeho domu tak, aby se již nevrátila.

A jak past funguje? Je to jednoduché. Jde o princip nášlapného systému, který nechá spadnout dvířka na obou stranách klece, když je kuna uvnitř. Dostat toto chytré zvíře dovnitř není úplně jednoduché. Budete muset využít návnadu. Kunu nalákáte na kousek špeku, vnitřností nebo třeba na uzenou makrelu. Většinou nepohrdne ani kouskem kuřecího masa nebo nějakou rybou. Zkusit můžete také čerstvé vejce nebo speciální granule, které se prodávají právě jako návnada na kuny.

Musíte si získat důvěru

Jak již bylo zmíněno, kuny jsou opravdu chytrá zvířata a jen tak je nepřelstíte. Návnadu tedy pravděpodobně nebude stačit dát jen do klece, kam kunu chcete chytit. Naopak, je zapotřebí dát pochutiny také kolem pasti. Ta by navíc měla být maskovaná a ideálně musí splynout s okolím. Nezapomeňte také na to, že ani na past ani na návnadu byste neměli sahat holýma rukama, protože pak by vás zvíře jednoduše odhalilo. Lidský pach by ho odradil.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při odchytu nezapomeňte na to, že pro vás je kuna nejspíš škodnou, ale stále je to chráněné zvíře. Tudíž je žádoucí past kontrolovat několikrát denně a nenechávat v ní zvíře zavřené nějak zvlášť dlouhou dobu. Myslete také na to, že z malého prostoru, ve kterém se nemůže hýbat může být kuna ve stresu. Vhodné je tedy pro uklidnění přikrýt klec nějakým hadrem a manipulovat s ní opatrně. Každopádně kunu odvezte na nějaké odlehlé místo a nechte ji jít. Nezabíjejte ji.

Jak bojujete proti kunám vy?

Zjistěte, jak nejlépe chytit kunu, která plení vaši zahradu
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Zobrazit další články