Lidová praktika na zničení a zamezení šíření plevele: Pomůže mulč nebo soda

Nenechte svou zahradu zarůst nevzhledným plevelem. Takto ho můžete ze své zahrady účinně odstranit a vychutnat si pohled na upravené záhony okrasných i užitkových rostlin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plevel může ve vaší zahradě napáchat značné škody. Nejen že zabírá místo a živiny vašim vysazeným rostlinám, ale také může prorůstat mezi dlaždicemi chodníku nebo příjezdové cesty. Abyste se těchto nežádoucích rostlin ve své zahradě zbavili, vyzkoušejte k jejich odstranění tyto účinné a jednoduché triky. Díky nim bude vaše zahrada svěží a dokonale upravená.

Vytrhněte plevel i s kořenem

Nejjednodušším a zároveň někdy nejnáročnějším způsobem, jak se nežádoucích rostlin zbavit, je jejich ruční vytrhávání i s kořeny. Vhodnými zahradními pomůckami si můžete práci usnadnit, přesto je tato činnost namáhavá a často zdlouhavá. Výsledky jsou však velmi dobré. Pokud stihnete vytrhat plevel ještě před vysemeněním, na dlouho svou zahradu před těmito rostlinami ochráníte.

Zahubte plevel mulčem nebo sodou

Mulčování je jedním ze způsobů, kterým můžete omezit růst plevelných rostlin. Vyzrálý kompost nebo dřevěná štěpka nejenže ochrání záhony před invazí plevelů, ale také dlouhodobě vyživují půdu a dodávají ji potřebné živiny. Některé druhy můžete zahubit pomocí vroucí vody. Tu stačí jednoduše nalít na rostliny. Vroucí voda zahubí nejen rostoucí plevel, ale i jeho semena v půdě. Při této metodě však postupujte opatrně, abyste nezahubili pěstované rostliny.

odplevelování záhonu iZdroj fotografie: Depositphotos

Skvělým pomocníkem při údržbě zahrady je také jedlá soda. Tento univerzální prášek si dokáže poradit i s nežádoucími návštěvníky na vašich záhonech. Nejdříve plevelnou rostlinu navlhčete vodou a následně její listy posypte jednou lžičkou jedlé sody. Místo jedlé sody můžete použít kuchyňskou sůl nebo bílý ocet. Tyto suroviny účinně zahubí všechny rostliny.

Zabraňte plevelům v rozmnožování

Abyste svou zahradu před invazí nežádoucích rostlin ochránili, znemožněte jim jejich rozmnožování. Toho můžete docílit tím, že kolem vysazených květin nasypete břidlici, kamínky nebo nadrcenou kůru. Pokud už v těchto záhonech plevel vyroste a vysemení se, jeho semena se neusadí v půdě a nevyklíčí. Ať už k jejich odstraňování použijete jakoukoliv metodu, buďte vždy důslední. Pokud odstraníte pouze nadzemní část rostliny, ale kořen zůstane neporušený, s největší pravděpodobností opět vyroste.

Pokud budete plevelné výhonky odstraňovat pravidelně, usnadníte si tím spoustu práce. Vyhraďte si pro tuto práci jeden den v týdnu a zbavte se všech nežádoucích rostlin. Takto budete mít pod kontrolou jejich rozrůstání i rozmnožování. Za krátký čas navíc kořeny rostlin natolik nezesílí a půjdou ze země mnohem snadněji vytáhnout. Nečekejte, až vám plevel zamoří celý záhon a jednejte včas.

Vhodné nástroje k odstraňování plevelů

Jak bojujete s plevelem na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články