Přihrádka na prací prášek bude zase jako nová, vyčistí ji soda a ocet

Jedlá soda a ocet je dvojice, kterou byste rozhodně měli mít vždy doma po ruce. Vyplatí se také v případě, že toužíte po čisté pračce a voňavém prádle.

Pračka - špinavý zásobník i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pračka je jedním z těch spotřebičů, bez kterého si většina lidí neumí život už ani představit. Vůně čistého prádla je příjemná a z hygienického pohledu není rozhodně vhodné nosit oblečení špinavé a několikrát po sobě. Já pouštím pračku minimálně jednou denně a je to pro mě velký pomocník. I proto ale vím, že je nutné se o ni opravdu důkladně starat. Vlhké prostředí napomáhá vzniku plísní, které nejsou dobré pro vás ani pro vaše oblečení.

Ocet a jedlá soda jsou nepřekonatelnou dvojicí

Plíseň poznáte snadno. Černá vrstva, která se začne tvořit v zákoutích zásobníku na prací prostředek vzniká vlivem usazujícího se pracího prostředku, aviváže a dalších přípravků, které k praní prádla používáte. Také ale časté praní při nízkých teplotách do 40 °C podporuje jejich vznik. Ta ale rozhodně není v pračce žádoucí. Vyprané prádlo začne nepříjemně zapáchat, a nepříjemný odér se navíc objeví i přímo v pračce. Podle webu iReceptář je vhodné čistit zásobník minimálně jednou do měsíce.

A jak na to? Použijte ocet, který je výborným pomocníkem v domácnosti a kromě jiného pomůže dokonale vycídit například troubu, jak Chalupáři-Zahradníci radili. Ocet hravě nahradí také kyselina citronová. V kombinaci s jedlou sodou, která pohlcuje nepříjemné pachy a má také dezinfekční účinky, funguje přímo perfektně.

Aspirin jako pomocník při bělení prádla: Stačí vhodit tablety do pračky nebo z nich udělat namáčecí lázeň

Důkladné čištění se vyplatí

Web BydletSnadno doporučuje vyjmout zásobník, opláchnout jej pod vodou a umístit do vhodné nádoby. Do té přidejte ocet či kyselinu citronovou společně se sodou v poměru 1:1 a nechte působit klidně i přes noc. Následně opět opláchněte pod tekoucí vodou a pokud se vám stále zdá, že výsledek není 100%, vezměte starý zubní kartáček, nebo obyčejný kartáč a odstraňte mechanicky zbytky nečistot a plísně.

Alespoň jednou měsíčně byste ale kromě samotného zásobníku měli vyčistit také buben pračky. I v tomto případě si bohatě vystačíte s octem (případně kyselinou citronovou) a jedlou sodou. Ve vodě rozmíchejte půl hrnku jedlé sody a nalijte do zásobníku na prací prostředek. Přímo do bubnu nalijte 2 hrníčky octu a přidejte i sodu. Spusťte nejdelší program o co možná nejvyšší teplotě a nechte pračku jet naprázdno. Tímto jednoduchým úkonem preventivně chráníte pračku před vznikem plísní a bakterií a prodlužujete tak její životnost.

Žena drží zubní kartáček iZdroj fotografie: Piqsels
Po dlouhé lázni můžete ještě dočistit zásobník vyřazeným zubním kartáčkem

Prevence je důležitá

Na Chalupáři-Zahrádkáři jsme radili nechávat dvířka pračky otevřená poté, co vyjmete čistě vyprané prádlo. Zavřená pračka nemá možnost se vyvětrat a srážející se vlhkost velkou mírou přispívá ke vzniku plísní. I praní na vysoké teploty představují jedno z preventivních opatření. Pere tak i paní Eliška M. z Pelhřimova: „V rámci úspory času peru často na 40 °C. Snažím se ale předcházet vzniku plísní a například ručníky, osušky, utěrky, ručníky či ložní prádlo a prostěradla peru minimálně na 60 °C.“

Jak čistíte svou pračku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články