To, že slepice přestaly nést vejce, může mít mnoho příčin. Některé z nich jsou přirozené. Jiné mohou znamenat problém, který je třeba řešit.
Slepice patří k nejrozšířenějším užitkovým zvířatům na českých dvorcích a zahradách. Je na ně milý pohled, z jejich trusu se dá vyrobit účinné hnojivo, ale především se chovají pro vejce, která jsou skutečnou superpotravinou. Obsahují totiž obrovské množství živin, vitamínů a minerálů jako vápník, fosfor, zinek, železo nebo draslík. Někdy se stane, že se pravidelná snáška vajec zastaví. Důvodů, proč slepice nesnáší, může být hned několik – některé jsou přirozené a jiné značí problém.
Slepice nesnáší kvůli nedostatku živin
Za sníženou nebo pozastavenou snáškou vajec se může skrývat nevyhovující strava. K tomu, aby slepice produkovaly vejce, je potřeba jim zajistit plnohodnotnou stravu bohatou především bílkoviny. Pořiďte jim nejlépe speciální směs pro nosnice a přilepšujte jim například dýňovými semínky, sušenými moučnými červy a drcenými vaječnými skořápkami, které se postarají o dostatek vápníku a tím pádem pevnou skořápku. Samozřejmostí by měl být nepřetržitý přístup k čerstvé vodě, ve které můžete rozpustit speciální vitamínovou směs.
Na vině může být stres
Slepice jsou velmi citlivé na nejrůznější změny, které jim mohou způsobit stres, jenž způsobí, že najednou slepice nesnáší. Stres má mnoho příčin, např. zařazení nových ptáků do hejna, změny v kurníku nebo ve stravě, ale i prudké výkyvy počasí. Snažte se tyto změny mírnit, jak jen to jde, a slepičkám dopřejte čas, aby se z šoku vzpamatovaly. Ujistěte se, že kurník je dobře izolovaný proti horku a mrazu a že výběh odpovídá slepičím potřebám – měly by se v něm nacházet úkryty v podobě stromků nebo keřů, kde se ptáci schovají před horkem i případnými predátory.
Snáška se mění v průběhu roku
Výkyvy v počtu snesených vajíček jsou často přirozené, slepičí organismus buď reaguje na to, co se děje v přírodě, nebo potřebuje odpočinek. Menší snáška zpravidla bývá v zimě, kdy panují kratší dny. Slepice k tomu, aby nesla, potřebuje dostatek denního světla – alespoň 16 hodin denně. Ptákům můžete touto dobou v kurníku přisvítit, vhodnější je však nechat je od snášky odpočinout. Slepice nesnáší také v době, kdy se přepeřují, k čemuž dochází na podzim. Organismus veškerou energii věnuje obměně peří a na produkci vajíček už mu nezbývá.
Slepice nesnáší, protože kvoká
Důvodem, proč některá ze slepic přestala nést vejce, může být i to, že se rozhodla vysedět kuřata. Kvočnu poznáte jednoduše – slyšíte neutuchající kvokání, slepice sedí v hnízdě, kde si bedlivě hlídá snesená vejce, přičemž dokáže být i agresivní. Máte-li kohouta a tudíž šanci na oplodněná vajíčka, můžete nechat slepici sedět a těšit se na kuřátka. Občas však slepici po pár dnech mateřské pudy přejdou samy od sebe. V každém případě jí dopřejte klid a krmení i pití v blízkosti hnízda.