Aby lednice nepříjemně nezapáchala, vezměte si k ruce osvědčené přírodní prostředky – perfektní je například jeden druh uhlí.
Chladnička by měla za všech okolností působit čistým a svěžím dojmem. Tradičně se jako prostředek k dezodorizaci lednic používá jedlá soda. Ovšem podle studie organizace America’s Test Kitchen se však při potlačování některých nepříjemných zápachů ukázalo jako lepší dřevěné uhlí. Můžete za to jeho jedinečná struktura a poréznost.
Jak zbavit lednici zápachu
Chcete-li se připojit k trendu používání dřevěného uhlí k dezodorizaci chladniček, opatřete si brikety, pelety nebo jednoduše nepoužité kousky dřevěného uhlí. Udělejte si zásoby, skladujte je na suchém místě a podle potřeby je v lednici vyměňujte. Optimálních výsledků dosáhnete, když do otevřené plastové nádoby nasypete asi dva šálky dřevěného uhlí a umístíte ji do zadní části lednice. Nic víc opravdu není k perfektnímu výsledku třeba.
Někdy se nevyhnete čištění
Pokud se z vaší chladničky line neutuchající zápach i 24 hodin po aplikaci dřevěného uhlí, pak budete muset přistoupit k jejímu kompletnímu vyčištění. Začněte tím, že vyprázdníte obsah chladničky a odpojíte ji ze zásuvky. Pokud je to možné, vyjměte police a vyzbrojte se domácími prostředky na čištění. Osobně doporučuji ocet, který je známý svými baktericidními a fungicidními vlastnostmi, nebo roztok jedlé sody a vody. Oba tyto zdánlivě triviální pomocníci dokáží na nepřístupných místech mnohdy doslova zázraky.
Čtenářka Ludmila K. z Nymburku zase doporučuje citron. „Smíchejte šťávu z citronu s vodou v poměru 1:1. Můžete použít i citronovou kůru, protože obsahuje přírodní čisticí látky. Potom namočte hadřík nebo houbu do připraveného roztoku a jemně otřete vnitřek lednice. Dbejte na to, aby se čisticí roztok nedostal do elektrických částí.“ Já zase rozkrojený citron používám k čištění dřevěných nebo plastových kuchyňských prkének – stačí po nich několikrát přejet a zbaví se všech nepříjemných pachů, nimiž si jinak mnohdy neporadí ani myčka.
Co si ještě pohlídat
Také zkontrolujte zadní stěnu, zda na ní není námraza nebo led, protože jeho přítomnost může poukazovat na problém s těsněním (což by se neobešlo bez povolání opraváře, jak tvrdí web iReceptář). Zajistěte také, aby se teplota v chladničce pohybovala v rozmezí 3 až 5 stupňů Celsia. Nakonec vnitřek lednice vytřete do sucha, protože vysoká vlhkost podporuje růst bakterií a plísní. Podobně funguje podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři i houbička na nádobí nebo správně použitý toaletní papír.