Přestože okurky během růstu mají poměrně náročné požadavky, se správným postupem si může opravdu velkou sklizeň zajistit i nezkušený zahradník.
Není nic lepšího než ovoce a zelenina z vlastní zahrádky. Nejen že tyto plody chutnají mnohem lépe, ale za prvotřídní bio kvalitu zaplatíte jen zlomek ceny. Pusťte se také do pěstování okurek a dopřejte si bohatou úrodu. Stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla a budete je v létě sklízet po kýblech.
Jak na okurky
Je jen na vás, jestli se rozhodnete pro pěstování okurek ze semen nebo si pořídíte již vzrostlé sazenice. Důležité je, aby měly rostliny dostatek světla, tepla, vody a potřebných živin. Ideálním místem k jejich růstu je často skleník, kde stabilní teplota a vlhkost podporují růst rostlin. S pravidelnou a pečlivou péčí vám však vyrostou i na venkovním záhonu, v květináči nebo jiné pěstební nádobě.
Přírodní hnojivo
Růst a vývoj okurek můžete podpořit hnojivem. Nemusíte však kupovat drahé přípravky plné chemických látek, využít můžete také ekonomičtější a ekologičtější variantu. Za pár korun si připravíte velké množství výživné směsi a prostředí okurek jí dokonale obohatíte. Jediné, co budete potřebovat, je 2,5 – 2,7 l vody, 100 g droždí a půl hrnku cukru.
Výroba hnojiva z droždí
Nejprve do nádoby nalijte vodu. V menší míse smíchejte droždí s teplou vodou a nechte rozpustit. Dále přidejte cukr a přilijte do velké nádoby k vodě. Směs důkladně promíchejte a otvor překryjte utěrkou nebo hadrem. Týden nechte nálev odstát a občas jeho obsah znovu zamíchejte. Na světlém a teplém místě budou důležité procesy pro tvorbu kvalitního hnojiva probíhat mnohem rychleji.
Jak používat hnojivo z droždí
Jakmile máte hotovo, nařeďte každých 200 ml výsledné směsi s 10 litry vody. Tuto zálivku můžete ihned aplikovat na rostoucí okurky. V jedné sezóně ji lze použít hned třikrát. Poprvé hnojivo z droždí použijte po odkvětu, dále uprostřed sezóny a naposledy na jejím konci. Odměnou za všechnu vaši péči vám bude opravdu bohatá a chutná úroda.
Další přírodní hnojiva
Výživnou zálivku si jednoduše připravíte také použitím starého chleba. Stačí 500 g chleba rozemlít na strouhanku a rozpustit v 10 litrech vody. Dále do směsi přidejte kostku droždí a 500 gramů posekané trávy. Po dobu dvou dnů nechte odležet, a nakonec použijte k zálivce rostlin. K přípravě hnojících směsí můžete využít také dřevěný popel nebo cibulové slupky.