Na podzim rozházejte po zahradě popel, vše pak poroste mnohem rychleji

Podzimní hnojení pro zahradu nemusí mít podobu chemických hnojiv – skvěle vám poslouží obyčejný dřevěný popel.

O hnojení okurek v srpnu se postará draslík a hořčík v popelu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dřevěný popel je podle webu Living iPrima nejběžnějším přírodním hnojivem, které zahrádkáři používají k výživě rostlin a vylepšení půdy v různých ročních obdobích. Na podzim, kdy se příroda připravuje na zimu, je ideální období pro jeho aplikaci.

Dřevěný popel: Přírodní hnojivo

Dřevěný popel vzniká spalováním dřeva a dalších rostlinných materiálů. Obsahuje nejen minerální látky, jako je draslík, vápník a hořčík, ale také stopy dalších živin, jak píše web Zahrada-centrum. Lze v něm najít zejména uhličitany a oxidy, které mohou vašim rostlinám dodat důležité minerální látky.

Výhody použití dřevěného popela na podzim

Aplikace dřevěného popela na podzim má několik výhod, které mohou přispět ke zdraví a růstu vašich rostlin. Já osobně považuji za nejdůležitější tyhle čtyři:

  • Výživa půdy: Dřevěný popel obohacuje půdu o prospěšné minerály, jako je například vápník, které rostliny potřebují pro zdravý růst.
  • Prevence chorob: Dřevěný popel může být přirozeným prostředkem prevence některých chorob a škůdců. Má vlastnosti, které mohou vaše rostliny chránit před chorobami a hmyzem.
  • Vylepšuje strukturu půdy: Dřevěný popel může zlepšit strukturu půdy, zejména pokud je ta vaše jílovitá nebo kyselá.
  • Zvyšuje výnosy: Půda bohatá na minerály může vést k vyšším výnosům a lepšímu růstu rostlin.
Česnek v záhoně iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete na své zahradě užívat vysokou úrodnost záhonů a ovocných dřevin i příští rok, musíte jí právě teď dodat živiny

Jak správně používat dřevěný popel

„Důležité je používat pouze suchý dřevěný popel, nikoli popel z ohnišť nebo jiných materiálů. Popel musí být čistý a bez jakýchkoli nečistot,“ napsal nám do redakce Zdeněk L. z Nového Bydžova. „Množství dřevěného popela, které je třeba použít, závisí na složení vaší půdy. Obecně se doporučuje použít 50 až 300 gramů popela na metr čtvereční. Dřevěný popel rovnoměrně rozprostřete po půdě a zapravte ho do země, aby se minerály v půdě rovnoměrně rozprostřely,“ dodává.

Frekvence aplikace hnojiva

Dřevěný popel by se měl aplikovat maximálně jednou za 2 až 3 roky. Nadměrná aplikace naopak vhodné není, může totiž vést k nadměrné absorpci minerálů v půdě. Více o dávkování jsme psali na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

Podzimní hnojení pro zahradu nemusí mít podobu chemických hnojiv – skvěle vám poslouží dřevěný popel. iZdroj fotografie: Pixabay
Podzimní hnojení pro zahradu nemusí mít podobu chemických hnojiv – skvěle vám poslouží dřevěný popel.

Dřevěný popel a další hnojiva

A vynikající volbou je i pro jahody, o čemž jsme rovněž psali na Chalupáři-Zahrádkáři.cz také. Existují některá hnojiva a přísady, které není vhodné používat společně s dřevěným popelem – jde především o ta dusíkatá a minerální.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při podzimním hnojení zahrady?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články