Neomezená zásoba česneku: V plastové lahvi s vodou zakoření jedna báseň

Česnek se dá pěstovat nejen na záhoně, ale i ve větších nádobách. Před výsadbou mu můžete pomoci tím, že ho necháte zakořenit ve vodě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bez česneku si českou kuchyni lze jen těžko představit. Pro svou pikantní chuť a zdravotní účinky je toto přírodní antibiotikum často pěstovanou zeleninou i na těch nejmenších zahrádkách. Ideální je sázet česnek na podzim, těsně před tím, než udeří první mrazy. Podzimní česnek lépe prospívá, neboť ještě před zimou stihne v půdě zakořenit a na jaře využije vláhu z tajícího sněhu a jarních dešťů. Pokud se česnek chystáte sázet až na jaře nebo ho chcete pěstovat v nádobách kdykoliv během roku, pomůže vám obyčejná PET lahev.

Základem je zdravá palička česneku

Pěstování dobrého česneku se neobejde bez kvalitní sadby. Pořiďte si sadbový česnek nebo kupte pár paliček na farmářském trhu. Stroužky by měly být neporušené a ne příliš vysušené. Vrchní část paličky seřízněte ostrým vydezinfikovaným nožem a odstraňte tak špičky stroužků. Uvidíte zelený klíček uprostřed každého z nich – zárodek nové rostlinky. Nikdy nepřekrajujte stonek vyčuhující uprostřed paličky, který drží stroužky pohromadě.

Česnek pustí kořeny v PET lahvi

Nyní budete potřebovat prázdnou půllitrovou PET lahev. Nožem nebo nůžkami odstraňte její hrdlo. Tak vznikne akorát tak velký prostor pro česnekovou paličku. Můžete ale použít i jakoukoliv jinou nádobu s dostatečně velkým hrdlem. Lahev naplňte vodou a navrch usaďte paličku česneku seříznutými špičkami nahoru. Spodní část paličky se musí dotýkat vody, aby se začaly vyvíjet kořeny. Nádobu s vodou a česnekem nechte stát na místě, kde je dostatek denního světla.

Česnek poroste jako z vody

Pravidelně kontrolujte stav česneku i vody – pokud by začínala být zakalená, vyměňte ji za čerstvou. Po několika dnech se ve vodě začnou objevovat nové kořeny a ze stroužků poroste zelená nať. V tuto chvíli můžete buď česnek ponechat ve vodě a průběžně sklízet čerstvou nať pro okamžitou spotřebu, nebo pokračovat v pěstování a česnek si namnožit. Pěstovat ho můžete na záhonech v zahradě, ale i v dostatečně velkých nádobách třeba na balkoně.

Klíčící stroužky česneku iZdroj fotografie: Depositphotos

Vypěstujte si vlastní antibiotikum

Česnekovou palici vyjměte z nádoby a jednotlivé stroužky od sebe opatrně oddělte. Neporušené stroužky přesaďte do předem připraveného záhonu nebo nádoby ve vzdálenosti alespoň 10 cm. Pokud sázíte do více řádků, měly by od sebe být 25 až 30 cm. Česnek má rád slunce a písčitohlinitou zeminu. Po dobu alespoň pěti let ho nepěstujte na stejném záhoně, a stejně tak ani na záhoně po cibuli nebo pórku. Česnek vyžaduje pravidelnou zálivku. Půda však nesmí být přemokřená – stroužky by mohly začít uhnívat a z úrody by nic nebylo.

Poslechněte si vše o pěstování česneku od jeho sázení až po sklizeň a uskladnění

Jaké jsou vaše triky při pěstování česneku?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články