Neudržovaná zeleň na zahradě: Za plevel hrozí pokuta až 30 000 Kč

Pohled na zaplevelený pozemek rozhodně není nijak příjemný – málokdo však ví, že ho jeho nečinnost může vyjít i pěkně draho.

Jak na plevel i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Neudržovaná zahrada nebo louka může majitele potenciálně stát desítky až stovky tisíc korun. Nejde o pokuty, ale o částku za likvidaci, kterou musela v tomto ohledu vynaložit například obec nebo jí pověřená firma. Stačí, když vám na pozemku bez kontroly poroste například bolševník velkolepý, jak informuje web Peníze.

Proč je bolševník nebezpečný

Zmíněný bolševník se může na první pohled zdát neškodný, ale není tomu tak. Tato rostlina pocházející z Kavkazu potlačuje růst ostatní flóry a je obzvláště škodlivá pro zvířata a člověka. Kontakt s její šťávou totiž může způsobit vážné popáleniny kůže. A co dělat, pokud vám úřad nařídí se o likvidaci tohoto plevelu na svém pozemku postarat? Předepsaná opatření zahrnují pravidelnou údržbu pozemků, například kosení na postižených plochách. Za provádění těchto úkonů jsou odpovědní vlastníci nebo uživatelé pozemků.

Kdy přichází do hry úřady

Smí je vykonávat samostatně nebo ve spolupráci s orgány ochrany přírody a na jejich provádění mohou v případě, že je samostatně nejsou schopni zvládnout, získat dokonce i poměrně štědrou finanční podporu, jak píše web iRozhlas. Pokud však jednotlivec zanedbá nezbytná opatření, orgán ochrany přírody si vyhrazuje právo jednat samostatně.

Jak na nepřizpůsobivého souseda: Za neposekanou trávu pokuta až 10 000 Kč

Za likvidaci plevelů se sice v takových případech neukládají pokuty, ale vlastníkovi pozemku může být předložen účet za proces odstranění, který se může vyšplhat i ke 30 000 Kč (a rozmnoží-li se u vás opravdu odolný plevel – kupříkladu křídlatka – nemusí jít o částku finální). To však není jediná možná sankce, která vám hrozí. Podle zjištění redakce Chalupáři-Zahrádkáři ji můžete dostat třeba i za neudržovaný pozemek nebo za vypalování trávy.

Zaplevelený pozemek není jen estetickým problémem – do okolí se z něj mohou šířit nebezpečné rostliny, které je třeba likvidovat. iZdroj fotografie: Depositphotos
Zaplevelený pozemek není jen estetickým problémem – do okolí se z něj mohou šířit nebezpečné rostliny, které je třeba likvidovat.

Jak velká sankce mi bude uložena?

Výše možných sankcí vždy zohledňuje závažnost situace a zdůrazňuje nutnost rychlého jednání a dodržování předpisů. Kromě toho vybízí vlastníky a uživatele pozemků, aby se aktivně zapojili do likvidace invazních plevelů a chránili tak životní prostředí a zmírnili potenciální zdravotní rizika. Navíc dodržování těchto předpisů prospívá nejen životnímu prostředí, ale zajišťuje také dobré životní podmínky pro flóru i faunu v našem okolí. Nemusíte si tedy hned tzv. „sáhnout na maximu,“ určitě to ale raději neriskujte.

Zbavte se úmorného pletí zcela bez chemie díky šikovným tipům

Jak likvidujete plevel na své zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články