Někteří zahrádkáři se snaží vysazovat na svých pozemcích lesní houby, aby pro ně nemuseli do lesa. Některé metody mají šanci na úspěch.
Pěstování hub mimo les není nic jednoduchého. Existuje však několik způsobů, na které nedají zkušení zahrádkáři dopustit. Úspěch sice není zaručen, ale pokud je chcete vyzkoušet, rozhodně vám v tom nic nebrání. Úspěch však můžete mít jen na zahradě, kde rostou vhodné stromy (jehličnany, dub, buk apod.).
Pěstování hub z čerstvých klobouků
Čerstvé houby musíte rozházet na plochu vhodnou pro pěstování, pak můžete čekat na mladé plodnice. Bohužel to obvykle trvá několik let. Pro dosažení efektivního výsledku je třeba rozházené houby zasypat zeminou (nejlépe lesní hrabankou) a zalít je.
Houby je nejlepší tímto způsobem pěstovat koncem května nebo začátkem června, ale chybu neuděláte ani se založením „houbového zákoutí“ na podzim. Na úrodu se můžete s trochou štěstí těšit za pár let.
Pěstování hub pomocí droždí
Mezi zahrádkáři je však oblíben ještě jeden způsob. Budete na něj potřebovat hřiby nebo jiné houby. Ze 4 až 6 hub vezměte kloboučky, nakrájejte je a vložte je do mixéru. Poté k nim přidejte vodu v poměru 1:1 a cukr (2 polévkové lžíce). Nakonec přijde na řadu droždí, které by mělo celý proces klíčení a tvorby podhoubí akcelerovat. Stačit vám bude 1 polévková lžíce.
Vše rozmixujte a nechte 14 dní na tmavém místě. Poté 100 gramů houbové směsi zřeďte 10 l vody a vše nalijte na plochu, kde by měly houby růst. Nejlepší je vybrat místo pod stromem. Tak to alespoň populární návod říká. Ve skutečnosti žádná takováto směs nefunguje. Droždí rozhodně neobsahuje ty správné bakterie, které žijí s houbami v symbióze. Pokud tedy chcete mít skutečnou jistotu úrody, pořiďte si výsadbový materiál z obchodů.