Zdravý spánek s sebou nese pravidelnou údržbu lůžkovin a praní se při tom nevyhnou ani péřové polštáře. Díky několika trikům i po něm zůstanou krásně nadýchané.
Péřové polštáře jsou oblíbenou volbou pro svou pohodlnost, měkkost a nadýchanost, často ale mohou být útočištěm pro roztoče, prach nebo jiné alergeny. Pokud jste dosud otáleli s jejich praním ze strachu, že je poničíte, věřte, že je to zcela zbytečné. Praní péřových polštářů má svá pravidla a s několika šikovnými triky docílíte toho, že budou mít dlouhou životnost a zůstanou stále svěží a nadýchané jako nové.
Polštáře na praní připravte
Než se na praní péřových polštářů vrhnete, nejprve je podrobte kontrole. Zjistěte, zda se na nich nikde nevyskytují díry, kterými by výplň v pračce unikala ven. Jestli jste nějaká poškození objevili (hlavně ve švech), před praním je důkladně zašijte. Ideální je také pořídit si prací prostředek speciálně určený k praní peří, který ho zbytečně nevysuší. „S frekvencí praní to nepřehánějte, bohatě stačí peří podrobit údržbě jednou až dvakrát do roka – tedy pokud nejste alergici,“ připomíná naše čtenářka Magda K. z Lovosic.
Zásady pro praní péřových polštářů
Některé pračky dnes již mají speciální program pro praní peří. Pokud jím vaše pračka nedisponuje, nastavte prací program na jemné prádlo, s maximální teplotou 40 stupňů a na co nejméně otáček (podobnou proceduru doporučuje i web MegaRiper). Polštáře v pračce nesmí být namačkané jeden na druhém, pokud máte malý buben, perte je raději samostatně.
Po skončení praní polštáře buď nechte uschnout na teplém a větraném místě (ale ne na slunci), nebo je dejte do sušičky. Sušte v co nejnižší teplotě a počítejte s tím, že celý proces zabere několik hodin. Web Blesk rozhodně doporučuje omezit ždímání, jinak by celá předchozí námaha přišla docela vniveč. A co si počít se skvrnami? Chalupáři-Zahrádkáři při čištění polštářů doporučují také obyčejný ocet a poradil i se správnou teplotou.
Čistá postel je stěžejní pro zdravý spánek
S tím, aby polštáře během praní neztratily tvar a peří uvnitř se neslepilo k sobě, vám pomohou speciální prací míčky. Ani ty však nejsou pro praní péřových polštářů nezbytné – stejně dobrou službu totiž udělají dva nebo tři tenisáky, které k polštářům do pračky přihodíte. Během praní budou v bubnu poskakovat, čímž peří v polštáři načechrají. Pokud nemáte k dispozici ani tenisové míčky, vydejte se na procházku do přírody a přineste si pár kaštanů. Zavažte jich několik do ponožky a použijte stejně jako míčky. Mám vyzkoušeno, že fungují stejně spolehlivě.