Proč mít na zahradě měsíček: Odežene všechny škůdce, poslouží ale i jako hnojivo

Měsíček lékařský má pro lidské zdraví řadu pozitivních přínosů – skvěle se však hodí i na péči o vaši milovanou zahradu.

květy měsíčku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zahradníci si často cení měsíčků nejen pro jejich zářivé květy, ale i pro jejich pozoruhodné vlastnosti, jak píše web MagazínZahrada. Tyto odolné květiny, které jsou po odkvětu často přehlíženy, mají neuvěřitelný potenciál pro všechny zahradníky, kteří hledají přírodní řešení pro ochranu proti škůdcům a zlepšení půdy.

Přírodní odpuzovač škůdců

Měsíčky se mohou pochlubit přírodními antiseptickými vlastnostmi, které mohou podle webu ČeskéStavby vaší zahradě prospívat ještě dlouho poté, co jejich květy uschnou. Místo toho, abyste je vyhodili, proto seberte květy spolu s kořeny, nasekejte je nadrobno a poté je zapravte do půdy. Tento postup slouží jako vynikající preventivní opatření proti různým škůdcům

Hnojení a zlepšování půdy

Výhody měsíčků nekončí u ochrany proti škůdcům. Tyto odolné květiny přispívají ke zdraví a vitalitě půdy. „Jak se měsíčky rozkládají, obohacují půdu o důležité minerály, zlepšují její strukturu a podporují kypřejší a vzdušnější prostředí. Toto obohacení vytváří příznivý prostor pro kořeny rostlin a napomáhá vstřebávání živin a vody,“ píše čtenářka Radka P. z Prostějova. „Pro optimální využití stonků měsíčku je zapravte do hloubky přibližně 15 cm.

A to nejlépe během podzimního období. To umožní, aby se zbytky měsíčku přes zimu účinně rozložily a dodaly půdě své prospěšné vlastnosti. Na jaře, po roztání sněhu, půdu znovu obraťte, abyste zajistili důkladné začlenění rozložených zbytků měsíčku do půdy,“ zpřesňuje ještě svůj postup.

Jednoduché pěstování květů měsíčku, které budou nádhernou ozdobou vaší zahrady. Má skryté možnosti využití

Doprovodná výsadba a střídání plodin

Využití záhonů obohacených živinami po pěstování měsíčku může významně prospět následným plodinám. Zvažte možnost vysadit do těchto dobře pohnojených políček okurky, rajčata, papriky nebo lilky. Bude se jim tady dařit opravdu skvěle.

Pěstování měsíčku na zahradě vám může přinést mnoho výhod – rozhodně totiž nejde jen o obyčejnou dekorativní květinu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pěstování měsíčku na zahradě vám může přinést mnoho výhod – rozhodně totiž nejde jen o obyčejnou dekorativní květinu

To můžu osobně potvrdit, protože měsíčků mám každoročně plnou zahradu a jejich natě poté ke hnojení pravidelně používám. Opravdu na tom není nic těžkého a vaší zahradě se takový postup rozhodně vyplatí. Podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři pak měsíček pomáhá i na krtky nebo obávanou mandelinku.

Na co je dobrý měsíček lékařský? Informace o jedné z nejznámějších léčivých bylin od starověku po současnost

Jaké jsou vaše oblíbené způsoby použití měsíčku lékařského?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články