Aby váš radiátor fungoval opravdu na maximum, musíte věnovat péči jeho údržbě. Vyplatí se udržovat opravdu každou část.
Radiátoru si obvykle nevšímáme do doby, dokud nezačne selhávat. Zajímat se o něj obvykle začneme až ve chvíli, kdy se do našich prostor nezadržitelně vkrádá zimní chlad. A to je opravdu škoda – prevence toho totiž zmůže opravdu hodně. Než se však ponoříte do procesu čištění, měli byste co nejlépe pochopit jeho úlohu.
Když není čistý, tak škodí
Není to jen kovové zařízení připevněné na stěně; je to srdce vašeho domova, které v chladných měsících neúnavně zajišťuje teplo. Znečištěný radiátor se sice také snaží efektivně rozvádět teplo, ale pracuje přitom hůře a spotřebovává více energie, což vede k vyšším účtům (a chladnějšímu domovu). Nánosy prachu a nečistot totiž působí jako izolační vrstva, která brání účinnému vyzařování tepla do místnosti, jak informuje web Dům a Zahrada.
Jak čistit radiátor
Odstraňování prachu z radiátoru začněte měkkým kartáčem nebo vysavačem (magazín iReceptář doporučuje pro tento účel speciální úzkou hubici). Jakmile se zbavíte povrchového prachu, pusťte se do „hloubkové revize.“ Podle osvědčeného receptu mé tety proto smíchejte prací prostředek s teplou vodou a nechte chvíli odstát.
Mezitím položte pod radiátor velký ručník (nebo raději více) a všechna žebra touto směsí důkladně prolijte. Pak už jen stačí si vzít kartáč, štětku na lahve a houbičku na nádobí a s jejich pomoci vyšťárat uvolněnou špínu z opravdu každého zákoutí.
Alternativní technika: Metoda fénu na vlasy
Pokud se bojíte, že byste si díky výše uvedenému způsobu namočili zdi nebo podlahu, zkuste radiátoru dodat nový lesk jako naše čtenářka Lenka T. z Drahotovic: „Pod radiátor položte vlhký hadřík nebo papírový ručník, který zachytí padající nečistoty. Poté s fénem nastaveným na vysoký výkon vyfoukejte všechen prach z vnitřního prostoru, přičemž proud vzduchu směřujte shora dolů. Prach pod radiátorem pak setřete a máte hotovo.“
Domov si jako bonus ještě provoňte
Až čistý radiátor znovu rozehřejete, dovolte mu pozvat do vašeho domova i příjemnou vůni. Jak na to? Chalupáři-Zahrádkáři doporučují položit na topení použité čajové sáčky libovolného druhu nebo třeba pomerančovou či mandarinkovou kůru – obojí vám pomůže domácnost skvěle provonět a osvěžit, a to úplně zadarmo.